Արցախա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածությունն աճել է. հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 4000 կրակոց
Անցնող շաբաթվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ, տեղեկացնում են Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայությունից:
Մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ի ժամը 14:25-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր:
Ստեղծված օպերատիվ իրադրությունը տեղում գնահատելու նպատակով ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ապրիլի 22-ին այցելել է բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր, ծանոթացել առաջնագծում տիրող իրավիճակին, ստուգել զորքերի մարտական պատրաստականության աստիճանը` տալով հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտ մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ:
Բանակի հրամանատարի համոզմամբ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը լրիվությամբ գտնվում է պաշտպանության բանակի վերահսկողության ներքո և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հակառակորդի հավանական սադրանքները կանխելու համար:
Առաջնագծում ստեղծված լարված իրադրությանն ապրիլի 23-ին անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և ծանր հրետանին հետ պահել առաջնագծից:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 400 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 4000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հակառակորդի սադրիչ գործողությունները կանխելու համար դիմում են անհրաժեշտ քայլերի և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

На линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана был зарегистрирован заметный рост напряженности
28/04/2018 14:02
В течение минувшей недели на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск был зарегистрирован заметный рост уровня напряжённости, передает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах.
В частности, с 14:25 21 апреля на различных участках линии соприкосновения, в частности в восточном и юго-восточном направлениях, наблюдались скопления и активные перемещения живой силы и военной техники азербайджанской армии.
С целью оценки создавшейся оперативной обстановки на месте министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян 22 апреля посетил боевые позиции на восточном направлении, ознакомился с ситуацией на передовой, проверил степень боевой подготовки войск, дал ряд указаний и поручений, необходимых для дальнейших действий.
По словам Мнацаканяна, оперативно-тактическая обстановка полностью находится под контролем Армии обороны Республики Арцах, предпринимаются все необходимые меры для пресечения возможных провокаций противника.
Как напоминается, к напряжённой обстановке на передовой 23 апреля обратились и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, призвав стороны принять немедленные меры по сокращению уровня напряженности, строжайше соблюдать режим перемирия и отвести от передовой тяжёлую артиллерию.
В целом, с 22 по 28 апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня свыше 400 раз. Противник за указанный период произвел в направлении армянских позиций около 4000 выстрелов.
«Передовые подразделения Армии обороны для пресечения провокационных действий противника предпринимают необходимые шаги, продолжая с уверенностью нести боевое дежурство», – говорится в сообщении.