Ադրբեջանը չի օգտվի Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակից. Զատուլին
Ադրբեջանը չի օգտվի Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակից պատերազմական խնդիրների լուծման համար, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիքհայտնեց ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը:
«Այն պահին, երբ Հայաստանում այսպիսի իրադարձություններ են կատարվում, չպետք է լինեն նման փորձեր: Չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը կփորձի օգտվել Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններից ինչ-որ խնդիրներ լուծելու համար: Կարծում եմ` այս իրավիճակը Հայաստանում դեռևս կշարունակվի և, եթե հիմա Ադրբեջանը փորձի, ապա կտեսնի կոնսոլիդացիա Հայաստանում, իսկ Ադրբեջանին դա պե՞տք է», - ասաց Զատուլինը:
Նա նշեց, որ ՌԴ-ն հույս է դնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա:
«Ղարաբաղի ժողովրդի ձայնը պետք է հաշվի առնվի, սա իմ անձնական տեսակետն է: Արցախում ապրող մարդկանց կամքն, անկախ ելքից, պետք է հաշվի առնվի: Մեր պաշտոնական տեսակետն այն է, որ մենք պատերազմական փորձարկումներին ու պատերազմական ռևանշի փորձերին դեմ ենք», - նշեց Կ. Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ ապրիլյան պատերազմը «Ադրբեջանի նախաձեռնությունն էր»:
«Ոչ մի կասկած չկա, որ Ադրբեջանը սեփական ինչ-ինչ ներքին ու արտաքին պատճառներով, որոշեց խախտել հավասարակշռությունը: Ցավում եմ, որ կիրառվում էր ռուսական զենք: Հուսամ, որ Հայաստան սպառազինության հետագա մատակարարումները թույլ են տվել վերականգնել հավասարակշռությունը: Մենք կատեգորիկ դեմ ենք խնդիրն ուժային ճանապարհով լուծելու որևէ փորձին», - ընդգծեց Կ. Զատուլինը:

Азербайджан не воспользуется внутриполитической ситуацией в Армении – Константин Затулин
Азербайджан не воспользуется внутриполитическим кризисом в Армении для решения военных задач, заявил сегодня журналистам первый заместитель председателя парламентского комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Не должно быть таких попыток в момент, когда Армения происходят подобные события. Не думаю, что Азербайджан попробует воспользоваться внутриполитическими событиями в Армении, чтобы решить какие-то задачи. Я думаю, что эта ситуация в Армении еще продолжится. И если сейчас Азербайджан попробует, то увидит в Армении консолидацию, а зачем это нужно Азербайджану», - сказал К.Затулин.
Он отметил, что Россия рассчитывает на договоренности между Арменией и Азербайджаном по карабахскому урегулированию.
«Голос народа Карабаха должен быть учтен, это мое личное мнение. Воля людей, живущих в Арцахе, при любом исходе переговоров должна быть учтена. Официальная наша позиция в том, что мы против военных экспериментов и попыток военного реванша», - отметил К.Затулин.
По его словам, апрельская война в зоне карабахского конфликта «была инициативой Азербайджана».
«Нет никаких сомнений в том, что Азербайджан по своим каким-то внутренним и внешним причинам решил нарушить баланс. Сожалею, что применялось российское оружие. Надеюсь, что дальнейшие поставки оружия Армении позволили восстановить баланс. Мы категорически против любых попыток силового решения конфликта», - подчеркнул К.Затулин.