ՀՀԿ-ն թեկնածու չի առաջադրելու և սատարելու է 1/3-ի կողմից առաջադրված թեկնածուին. Վահրամ Բաղդասարյան (Տեսանյութ)
ԱԺ Հանրապետական խմբակցությունը կքվեարկի այն թեկնածուի օգտին, ում կառաջադրեն մյուս քաղաքական ուժերը, քիչ առաջ Հանրապետական խմբակցության նիստից հետո հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
Պատգամավորն անուններ չտվեց, բայց ասաց, որ ում կառաջադրեն մյուս քաղաքական ուժերը, իրենք նրա օգտին կքվեարկեն։
«Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված իրավիճակը՝ ՀՀԿ խմբակցության անունից հայտարարում եմ, որ Հայաստանը մայիսի 8-ին ունենալու է սահմանադրական ճանապարհով ընտրված վարչապետ, ՀՀԿ-ն թեկնածու չի առաջադրելու և սատարելու է 1/3-ի կողմից առաջադրված թեկնածուին», - ասաց նա:
Բաղդասարյանը կոչ արեց դադարեցնել շրջափակումները, բողոքի գործողությունները և վերադառնալ սահմանադրական ճանապարահներով հարցեր լուծելու դաշտ:
Հիշեցնենք՝ համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 8-ին՝ ժամը 12:00-ին:

РПА не выдвинет кандидата и поддержит выдвинутого 1/3 депутатов кандидата – Ваграм Багдасарян
Парламентская фракция Республиканской партии Армении проголосует за того кандидата, которого выдвинут другие политические силы, немногим ранее заявил журналистам руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян после заседания фракции.
Депутат не назвал имена, но заявил, что они проголосуют в пользу кандидата, которого выдвинут другие политические силы.
«Учитывая создавшуюся в стране ситуацию, от имени фракции РПА заявляю, что Армения 8 мая будет иметь избранного конституционным путем премьер-министра,  РПА не выдвинет кандидата и поддержит выдвинутого 1/3 третью кандидата», - сказал он.
Багдасарян  призвал прекратить блокирование путей, акции протеста и вернуться к конституционному пути решения вопросов.
Отметим, ранее в Национальном Собрании Армении состоялось заседание фракции Республиканской партии, в котором принял участие третий президент Армении, лидер партии Серж Саргсян.
Напомним, согласно ч.3 ст.140 конституционного закона «Регламент Национального собрания» вопрос выборов премьер-министра будет обсужден на заседании  парламента Армении 8 мая, в 12:00.