Ֆեյքնյուզի աշխարհում պետք է սովորենք՝ ինչպես ճիշտ, արագ ու օբյեկտիվ աշխատենք. Հանրային ռադիոյի տնօրեն Մարկ Գրիգորյան
07/05/2018 19:04
Սկսած 1945 թվականից՝ ամեն տարի մայիս 7-ին աշխարհը նշում է ռադիոյի միջազգային տոնը: Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Մարկ Գրիգորյանն Aysor.am-ի հետ զրույցի ընթացքում անդրադարձավ ոչ միայն մերօրյա ռադիոյի պահանջներին, այլև՝ նրա առջև դրված հիմնական խնդիրներին:
Ըստ նրա՝ հիմնական պահանջներն ու խնդիրները նույնն են, ինչ 10, 20, 50 կամ 70 տարի առաջ՝ լինել օպերատիվ, օբյեկտիվ, անաչառ, մատուցել ճիշտ լրատվություն:
«Իհարկե, այսօրվա ռադիոն տարբերվում է տարիներ առաջվա ռադիոյից, քանի որ այն հիմա նաև համացանցում է սփռվում, ունի վիդեոտարբերակներ: Վերջինս նոր տիրույթ է ու շատերի համար քիչ հասկանալի», - նշեց մեր զրուցակիցը:
Նկատառմանը՝ հեռուստատեսությունն իր տեղը կամաց-կամաց զիջում է ինտերնետ աշխարհին, արդյոք նման վտանգի առջև չի կարող կանգնել նաև ռադիոն, պատասխանեց.
«Մեկ դարից ավել առաջ, երբ հայտնվեց ռադիոն, բոլորը սկսեցին խոսել, թե թերթերը «մահանում» են: Երբ հայտնվեց հեռուստացույցը, բոլորը սկսեցին թերթերի հետ մեկտեղ կանխատեսել նաև ռադիոյի մահը: Համացանցի ի հայտ գալու դեպքում հեռուստատեսության համար էլ նույն ճակատագիրը կանխագուշակեցին… Բոլոր դեպքերում էլ սխալվեցին: Համացանցը լուրեր չի ստեղծում, այն միայն տարածում է լուրը, իսկ նման տարածման միջոցները տարբեր են: Չեմ էլ կասկածում, որ դեռ կհայտնվեն շատերը, ուղղակի պետք է ճիշտ օգտագործել այդ միջոցները»:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ երաժշտական ուղղվածություն ունեցող ռադիոկայանները նույնպես կանգնած են մարտահրավերների առաջ՝ պայքարելով Youtube-ի հետ:
«Երբ միացնում ես Youtube-ն, այն ավտոմատ քեզ մատուցում է այն երաժշտությունը, որը ցանկանում ես, և այս հարցում ռադիոն իր դիրքը զիջում է: Այլ բան, որ ռադիոն կարող է այդ երաժշտությանը բովանդակություն ու արժեք ավելացնել, ինչն էլ նրա հիմնական ուժն է, ապագան», - ընդգծեց նա:
Մարկ Գրիգորյանի պնդմամբ՝ ռադիոլսողները հետաքրքրված են նախ տեղեկատվությամբ, ապա՝ երաժշտությամբ.
«Կապ չունի, թե ինչ լուրերի մասին է խոսքը՝ մշակութային, ժամանցային, քաղաքական, թե տնտեսական, մարդիկ տեղեկատվության անհրաժեշտություն ունեն: Նրանց պետք է հասանելի լինի այն ամենն, ինչ կատարվում է աշխարհում»:
Ռադիոոլորտի առավելություններն ու բացթողումները բազմաթիվ են: Հանրային ռադիոյի տնօրենը հիմնական բացթողում համարեց օբյեկտիվության բացակայությունն ու մատուցման ձևերը, իսկ առավելությունների պահով նկատեց՝ առանց բարձրաձայնելու էլ տեսանելի են:
«Վստահ եմ՝ վերջին շաբաթների ընթացքում բոլորն էլ ծանոթացել են առավելություններին, ամբողջ Հայաստանն էր նայում ու լսում ռադիոեթերները: Պարզվեց, որ ռադիոներն ավելի արագ են, ավելի կազմակերպված, լուրերն առավել մատչելի էին մատուցում, քան հեռուստաալիքները: Ֆեյքնյուզի աշխարհում պետք է սովորենք՝ ինչպես ճիշտ, արագ ու օբյեկտիվ աշխատենք», - եզափակեց նա:

Марк Григорян: В мире «fake news» мы должны научиться, как работать правильно, быстро и объективно
Начиная с 1945 года, 7 мая вошел в историю мировой науки и техники ежегодно отмечается как День радио. Исполнительный директор Общественного радио Армении Марк Григорян в беседе с корреспондентом Aysor.am обратился не только к требованиям сегодняшнего радио, но основным задачам.
По его словам, основные требования и задачи те же, что и 10, 20, 50 или 70 лет назад – быть оперативным, объективным, беспристрастным, предоставлять правдивую информацию.
«Конечно, сегодняшнее радио отличается от прежнего, поскольку сейчас оно вещает в интернете, а также есть видео вещание. Это новая технология вещания и многим она  непонятна», - отметил наш собеседник.
На замечание о том, что телевидение постепенно уступает свои позиции интернету, не грозит ли радио подобная опасность, Марк Григорян ответил:
«Более века назад, когда появилось радио, все говорили о том, что газеты «умирают». Когда появился телевизор, все начали прогнозировать вместе с газетами также смерть радио. Когда появился интернет, такую же судьбу предвидели телевидению… Во всех этих случаях ошиблись. Интернет не создает новости, а только распространяет их», - сказал он.
По словам нашего собеседника, радиостанции музыкальной направленности также стоят перед вызовом и ведут борьбу с Youtube.
«Когда заходишь в Youtube, то автоматически можешь выбрать какую музыку хочешь, и в этом вопросе радио уступает свои позиции. Иное дело, что радио может придать музыке содержание и ценность, в этом основная сила и будущее радио», - подчеркнул он.
По утверждению Марка Григоряна, радиослушатели, прежде всего, интересуются информацией и лишь потом музыкой.
«Неважно, о каких новостях идет речь, развлекательных, культурных, политических или экономических, люди нуждаются в информации. Все, что происходит в мире, должно быть доступно им», - сказал Григорян.
Директор Общественного радио Армении отметил, что в сфере радио есть многочисленные преимущества и упущения. Как отметил Марк Григорян, основным упущением является отсутствие объективности и форма предоставления информации, что касается  преимуществ, то они и так очевидны.
«Уверен, что в течение последних недель все ознакомились с этими преимуществами, вся Армения смотрела и слушала радиовещание. Выяснилось, что радиостанции более работают более быстро, организованно, предоставляют новости более доступно, чем телеканалы. В мире «fake news» мы должны научиться, работать как правильно, быстро и объективно», - резюмировал Григорян.