Ադրբեջանը պետք է բանակցի Արցախի ղեկավարության հետ. Փաշինյան
Ինչպե՞ս կարող է ԵԱՀԿ ՄԽ բանակցային ֆորմատը լուծել մի հարց, որի առանցքային մասնակիցներից մեկը բանակցային սեղանի շուրջ չէ, այսօր Արցախում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արցախի Հանրապետության անունից կարող է խոսել Արցախի Հանրապետության իշխանությունը: Չի կարող լինել խնդրի կարգավորում, երբ կողմերից մեկը հայտարարում է մյուս կողմին ոչնչացնելու մասին», - ասաց վարչապետը:
«ՀՀ անունից Ադրբեջանի նախագահի հետ պատրաստ եմ բանակցել ես, Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահի», - ընդգծեց Ն.Փաշինյանը:
Այս պայմաններում, ըստ Փաշինյանի, անելիքը լինելու է ՀՀ անվտանգության մակարդակի առավել ուժեղացումը և երկրորդ՝ կոչ անելը միջազգային հանրությանը Ադրբեջանին բերել կառուցողական դաշտ:
«Եվ՛ Ադրբեջանը, և՛ միջազգային հանրությունը պետք է հստակ արձանագրեն, որ ԼՂՀ-ն և ՀՀ-ն Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանության առաջ չեն ընկրկի այն դեպքում, երբ մեր ազգը առավել քան միասնական է», - հայտարարեց Փաշինյանը:

Азербайджан должен вести переговоры с руководством Арцаха – Никол Пашинян
Как может формат переговоров Минской группы ОБСЕ урегулировать проблему, одна из ключевых сторон которой не участвует в переговорном процессе, заявил сегодня на  пресс-конференции в Степанакерте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«От имени народа Арцаха может говорить власть Республики Арцах. Не может быть урегулирования проблемы, когда одна из сторон заявляет об уничтожении другой стороны», - сказал премьер.
«Я готов вести переговоры с президентом Азербайджана от имени Армении, но от имени Республики Арцах должны выступать власти Арцаха, в лице президента», - подчеркнул Никол Пашинян.
В создавшихся условиях, по словам Н.Пашиняна, прежде всего, предстоит повысить уровень безопасности Армении и во-вторых, призвать международное сообщество вернуть Азербайджан в конструктивное поле.
«Считаю, и Азербайджан, и международное сообщество должны четко констатировать: Республика Армения и Республика Арцах никоим образом не отступят перед милитаристской риторикой Баку, тем более сейчас, когда наш народ, наша нация как никогда едины», - заявил Никол Пашинян.