Կորեան, Չինաստանը և Ճապոնիան ստեղծելու են ազատ առևտրի գոտի
Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում տեղի է ունեցել Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի, ՉԺՀ-ի պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանի և Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինի հանդիպումը: Հանդիպման շրջանակում կողմերը խոստացել են ջանքեր գործադրել՝ երեք երկրների միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու համար, հայտնում է News-Front-ը:
«Ճապոնիան, Կորեան և Չինաստանը փոխշահավետ գործընկերներ են, մենք պետք է շարունակենք աջակցել ազատ առևտրի զարգացմանը», — հայտարարել է Աբեն:
Հանդիպման արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ երեք երկրների գործակցությունը նպաստում է ազատ առևտրի զարգացմանը:

Республика Корея, Китай и Япония создадут зону свободной торговли
В столице Японии Токио прошла встреча премьера Японии Синдзо Абэ, премьера государственного совета КНР Ли Кэцян и президента РК Мун Чжэ Ина. В ходе встречи стороны пообещали приложить усилия и ускорить процедуру создания зоны свободной торговли между тремя странами.
«Япония, Китай и Корея являются взаимовыгодными партнёрами, мы должны настоятельно призвать к дальнейшему развитию свободной торговли», — заявил Синдзо Абэ.
В совместном заявлении по итогам встречи говорится, что сотрудничество трёх стран способствует развитию свободной торговли.