«Ժողովուրդ». Շիրակ Թորոսյանը չի պատրաստվում իր մանդատը վայր դնել
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ոչ ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Շիրակ Թորոսյանի ու Ֆելիքս Ցոլակյանի դեմ ՀՀԿ ներսում դժգոհության ալիք է բարձրացել այն բանից հետո, երբ մայիսի 8-ի ԱԺ հատուկ նիստում վարչապետի պաշտոնում նրանք կողմ քվեարկեցին Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությանը` առանց համաձայնեցնելու գործընկերների հետ: Հիմա ՀՀԿ-ականները փորձում են ամենատարբեր միջոցներով ստիպել, որ նրանք վայր դնեն մանդատը: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում Շիրակ Թորոսյանը պնդել է. «Ես քվեարկել եմ իմ խղճի մտոք և իմ ցանկությամբ: Դա իմ անձնական որոշումն է եղել, որը հիմնված է եղել «Ջավախք» հայրենակցական միության իմ թիմի, իմ ընտրողների, ջավախահայերի ցանկության վրա»:
Նա նաև նշել է, թե վայր չի դնելու մանդատը. «Իմ պատգամավորական մանդատն ինձ իմ ընտրազանգվածն է տվել: Ու ես տրամադրված չեմ այժմ խմբակցությունից դուրս գալու: Եվ ասեմ նաև, որ ես շարունակելու եմ նման ձևով որոշումներ կայացնել»:
Նշենք, որ Շիրակ Թորոսյանը ՀՀԿ խմբակցության միակ պատգամավորն էր, որ դեռ 2008թ. հայտարարել էր՝ մարտի 1-ից հետո կալանավորվածները քաղբանտարկյալներ են: Այն ժամանակ էլ նրա հայտարարությունից հետո ՀՀԿ-ում շատ էին նեղստրել»:

«Жоховурд»: Ширак Торосян не собирается отказываться от депутатского мандата
Газета «Жоховурд» пишет, что во фракции Республиканской партии Армении назревает волна протеста против беспартийных депутатов Ширака Торосяна и Феликса Цолакяна после того, как 8 мая во время специального заседания парламента по выборам премьер-министра они проголосовали за кандидатуру Никола Пашиняна, не согласовав это с коллегами по партии.
Сейчас члены РПА пытаются заставить их различными способами сложить депутатский мандат. В беседе с корреспондентом издания Ширак Торосян отметил: «Я голосовал по совести и желанию. Это было моим личным решением, которое основано на желании моих избирателей, моей команды в земляческом союзе «Джавахк», жителей армян Джавахка».
Он также отметил, что не собирается отказываться от депутатского мандата: «Мой депутатский мандат предоставил мне мой электорат. И я не настроен выходить из фракции. Скажу также, что я намерен принимать решения таким же образом».
«Отметим, Ширак Торосян – единственный депутат РПА, который еще в 2008 году заявил, что арестованные после событий 1 марта лица – политзаключенные. Тогда его заявление вызвало большое недовольство в РПА», - отмечает издание.