«Չղջիկները» խանգարում են խոշոր հարկատուի գործունեությունը Հայաստանում
Հայաստանում Սոթքի հանքը և Արարատի ոսկու վերամշական ֆաբրիկան շահագործող «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը հերքում է լուրը այն մասին, որ  ձեռնարկության աշխատողները գործադուլ են հայտարարել։
Այդպիսի ենթադրության պատճառը հանդիսացել է այն, որ ոսկու հանքաքարի անօրինական արդյունահանողները, այսպես կոչված «չղջիկները», հերթական անգամ, ընկերության կոլեկտիվի վրա ճնշում գործադրելու ճանապարհով փորձել են իրականացնել իրենց անօրինությունները, մասնավորապես, մայիսի 17-ից 18-ը չղջիկները փակեցին դեպի հանք տանող ճանապարհը, կաթվածահար արեցին ամբողջ պրոցեսը՝ իրենց գործողությունները մոտիվացնելով քաղաքական նախադրյալներով, իբրև թե նրանք հանդիսանում են քաղաքացիական անհնազանդության շարժման մասնակիցներ և պայքարում են իրենց «իրավունքների» համար։ Անօրինաան ոսկի արդյունահանողները պահանջում էին Սոթքի հանքի ղեկավարության հրաժարականը, որը խոչընդոտում է իրենց անօրինական արարքները հանքի տարածքում։
«ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը հերթական անգամ հիշեցնում է, որ «Չղջիկների» անօրինական գործողությունները սահմանափակում են  ոչ միայն քաղաքացիների աշխատանքի իրավունքը, այլև խաթարում են  արտադրական դիսցիպլինները, որը, իր հետ բերելով ընկերության համար կորուստներ, հղի է նաև ՀՀ պետական բյուջե վճարվող հարկերի, ինչպես նաև սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի  կրճատման հետևանքներով։
Ընկերությունը ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ անօրինական գործողությունները կհանգեցնեն այն բանին, որ արտադրությունը ամբողջությամբ կկանգնի, այդ թվում նաև Արարատի ֆաբրիկայի աշխատանքը՝ մասնակիորեն կաթվածահար անելով Հարավ-Կովկասյան երկաթուղու աշխատանքը ևս։

Незаконные добытчики золота препятствуют производству крупного налогоплательщика Армении
Компания GeoProMining Gold, разрабатывающая в Армении Сотское месторождение и владеющая Араратской золотоизвлекательной фабрикой, опровергает сообщения о забастовках рабочих на предприятии.
Поводом для подобных домыслов стала очередная попытка незаконных добытчиков золота с Сотского месторождения путем давления на руководство и коллектив компании получить доступ к незаконной добыче золотоносной руды. В частности, с17 по 18 мая они перекрыли дорогу к месторождению и парализовали весь процесс, мотивируя свои действия политическими предпосылками, якобы, они являются участниками протестного гражданского движения и борятся за свои «права».
Незаконные добытчики требовали отставки руководства Сотского месторождения, которые препятствуют их незаконной деятельности на территории месторождения.
GeoProMining Gold в очередной раз напоминает, что противозаконные действия не только лишают граждан прав на труд, но препятствуют производственным дисциплинам, что может способствовать убыткам компании, чреватым сокращением выплачиваемых ею налогов в государственный бюджет Республики Армения и социальной ответственности. Компания со всей ответственностью заявляет, что незаконные действия привeдут к полной остановке производства, в том числе Араратской золотоизвлекательной фабрики и частичной парализации работы ЮКЖД.