Թրամփ. ԵՄ-ն առևտրի առումով սարսափելի է վերաբերվում ԱՄՆ-ին
ԱՄՆ-ն առևտրի առումով սարսափելի վիճակում է Եվրամիության նկատմամբ, ամերիկյան ընկերությունները դեմ են առնում արգելքների, հայտարարել է Միացյալ Նահագների նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտնում է ТАСС-ը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի հետ կայացած հանդիպմանը նրան խնդրել են մեկնաբանել Եվրամիության ղեկավար Դոնալդ Տուսկի արտահայտությունները, որի խոսքով՝ «այնպիսի բարեկամների հետ», ինչպիսին ԱՄՆ-ն Է, «թշնամիներ էլ հարկավոր չեն»: Թրամփն ի պատասխան նշել է, որ կարող Է նույն բանն ասել Եվրամիության վերաբերյալ:
«Եվրամիությունն առևտրի առումով սարսափելի է վերաբերվել Միացյալ Նահանգներին, մեր աշխատողներին: Անցյալ տարի մենք ԵՄ-ի նկատմամբ ունեցել ենք 151 միլիարդ դոլարի չափով պակասուրդ»,- պնդել է Ամերիկայի ղեկավարը:
«Ճիշտն ասած, ԵՄ-ն, չհաշված Չինաստանը և մի շարք այլ երկրներ, առևտրի առումով մեզ այնքան վատ Է վերաբերվում, որքան դա հնարավոր է», - եզրափակել է նա:

Трамп заявил, что Евросоюз ужасно относится к США как к торговому партнеру
США находятся в ужасном положении по отношению к Европейскому союзу в плане торговли, американские компании сталкиваются с барьерами. Об этом в четверг, отвечая на вопросы журналистов, заявил президент Соединенных Штатов Дональд Трамп.
На встрече с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом его попросили прокомментировать высказывания главы Евросовета Дональда Туска, по словам которого, «с такими друзьями», как США, «и враги не нужны». Трамп в ответ заметил, что может сказать тоже самое по отношению к ЕС.
«Европейский союз ужасно относился к Соединенным Штатам в плане торговли, к нашим рабочим. В прошлом году у нас по отношению к ЕС был торговый дефицит в размере $151 млрд», - утверждал американский лидер.
«Честно говоря, ЕС, не считая Китая и ряда других стран, относился к нам в плане торговли настолько плохо, насколько это возможно», - резюмировал он.