Ցուկերբերգի հետ հանդիպումից Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հուսախաբ են եղել
Մի խումբ եվրախորհրդարանականներ, որոնք նախօրեին մասնակցել են Մարկ Ցուկերբերգի մասնակցությամբ կայացած ունկնդրումներին, հիասթափվել են նրա պատասխաններից՝ կարծիք հայտնելով, որ Facebook-ի ղեկավարը չի կարողացել իրենց համոզել սոցցանցի գործունեությունը փոխելու ընկերության ձգտման և հնարավորությունների հարցում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Եվրախորհրդարանում խորհրդարանական խմբակցութունների ղեկավարների հետ Ցուկերբերգի հանդիպումը տեղի է ունեցել երեքշաբթի: Հանդիպման ընթացքում Facebook-ի ղեկավարը փորձել է պատգամավորներին հանգստացնել օգտատերերի անձնական տվյալների ապահովության հարցում՝ հայտարարելով, որ ընկերությունն արդեն ոչ հուսալի հավելվածների մաղման միջոցներ է ձեռնարկել, փոխել է խնդրահարույց կոնտենտի հակազդման համակարգը և ստեղծում է գաղտնիության ապահովման նոր գործիքներ:
«Այն, ինչ այսօր ներկայացրեց Ցուկերբերգը, առանձնապես համոզիչ չէր», - հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է Եվրախորհրդարանում «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության»՝ ամենաազդեցիկ խմբակցության ղեկավար Մանֆրեդ Վեբերը:
«Նա չկարողացավ երաշխավորել, որ Cambridge Analytica-ի հերթական սկանդալը մոտ ժամանակներս չի կրկնվի», - կարծում է եվրապատգամավորը:
Վեբերը նաև նշել է, որ Ցուկերբերգը չպատասխանեց առաջադրված բոլոր հարցերին:
Եվրոպայի պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբակցությունը նույնպես նշել է, որ Ցուկերբերգը գերադասել է խուսափել որոշ անհարմար հարցերից: Հանուն Եվրոպայի լիբերալների և դեմոկրատների դաշինքի խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ ասված է, որ «Ցուկերբերգի պատասխաններն ադեկվատ չէին, իսկ Facebook-ի օգտատերերը, որոնց տվյալներն օգտագործվել են ոչ պատշաճ կերպով, փոխհատուցում ստանալու իրավունք ունեն»:

Встреча с Цукербергом разочаровала депутатов Европарламента
Ряд европарламентариев, участвовавших во вторник в слушаниях с участием Марка Цукерберга, остались разочарованы его ответами, выразив мнение, что глава Facebook не смог их убедить в стремлении и возможностях компании изменить функционирование соцсети, сообщает РИА Новости.
Встреча Цукерберга с главами парламентских фракций прошла в Европарламенте во вторник. В ходе встречи глава Facebook попытался успокоить депутатов по поводу сохранности личных данных пользователей, заявив, что компания уже приняла меры по отсеву ненадежных приложений, изменила систему реагирования на проблемный контент и создает новые инструменты для обеспечения конфиденциальности.
«То, что представил сегодня Цукерберг, не было особенно убедительным», — заявил журналистам после встречи глава самой влиятельной фракции Европарламента — «Европейской народной партии» Манфред Вебер.
«Он не смог гарантировать, что очередной скандал Cambridge Analytica не повторится в ближайшее время», — считает евродепутат. Вебер также отметил, что Цукерберг не ответил на все поставленные перед ним вопросы.
Фракция консерваторов и реформистов Европы также отметила, что Цукерберг предпочел избежать некоторых неудобных вопросов. В распространенном заявлении фракции Альянса либералов и демократов за Европу отмечается, что «ответы Цукерберга были неадекватными, а пользователи Facebook, чьи данные были использованы не должным образом, имеют право получить компенсацию».