Լուկաշենկոյի օգնականը ձերբակալվել է 200 հազար դոլար կաշառք ստանալիս
Բելառուսի նախագահի օգնական-Գրոդնոյի մարզի տեսուչ Սերգեյ Ռովնեյկոն ձերբակալվել է 200 հազար դոլար կաշառք ստանալիս, հայտնել են երկրի Պետական անվտանգության կոմիտեում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Պետության ղեկավարի հանձնարարությամբ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում շորթման և 200 հազար դոլարի չափով կաշառքի ստացման ժամանակ փաստական ապացույցներով ձերբակալվել է Բելառուսի Հանրապետության նախագահի օգնական - Գրոդնոյի մարզի տեսուչ Սերգեյ Վասիլի Ռովնեյկոն», - տեղեկացրել են ՊԱԿ-ում:
Ինչպես պարզաբանել են կոմիտեում, Ռովնեյկոն օպերատիվ ստորաբաժանումների տեսադաշտում է հայտնվել ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ իր իրավասության մեջ մտնող հարցերի լուծման համար տարբեր անձանցից կաշառքների ստացման բազմակի փաստերի վերաբերյալ տեղեկատվության առնչությամբ: Գերատեսչությունում նաև հայտնել են, որ Ռովնեյկոյի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ, նրան սպառնում է ազատազրկում մինչև 15 տարի ժամկետով: Ներկայում կասկածյալը գտնվում է քննչական մեկուսարանում:

Помощник Лукашенко задержан при получении взятки в $200 тыс.
Помощник президента Белоруссии - инспектор по Гродненской области Сергей Ровнейко задержан при получении взятки в $200 тыс., сообщили в Комитете государственной безопасности, передает «Интерфакс».
«В результате проведенных по поручению главы государства оперативно-розыскных мероприятий с поличным при вымогательстве и получении взятки в размере $200 тыс. задержан помощник президента Республики Беларусь - инспектор по Гродненской области Ровнейко Сергей Васильевич», - проинформировали в КГБ.
Как пояснили в комитете, в поле зрения оперативных подразделений Ровнейко попал более года назад в связи с информацией о неоднократных фактах получения взяток от различных лиц за решение вопросов, входящих в его компетенцию. В ведомстве также сообщили, что в отношении Ровнейко возбуждено уголовное дело, ему грозит лишение свободы сроком до 15 лет. В настоящее время подозреваемый находится в СИЗО.