Չինաստանն իրեն իրավունք է վերապահել պատասխանելու ԱՄՆ ներդրումային սահմանափակումներին
ԱՄՆ ներդրումային սահմանափակումները չեն համապատասխանում Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության սկզբունքներին, Չինաստանն իրեն իրավունք է վերապահում այդ միջոցառումներին պատասխանելու: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի կոմերցիայի նախարարության ներկայացուցիչ Գաո Ֆենը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն մտադիր էր հունիսի 30-ին հայտարարել չինական բիզնեսի համար ներդրումների սահմանափակումների և տեխնոլոգիաների արտահանումների լրացուցիչ վերահսկողության մասին:
«ԱՄՆ նեդրումային սահմանափակումները չեն համապատասխանում ԱՀԿ սկզբունքներին: Մենք կգնահատենք ԱՄՆ առևտրային սահմանափակումների ազդեցությունը: Չինաստանն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխան միջոցներ ընդունելու ԱՄՆ ներդրումային սահմանափակումների դեմ», - ճեպազրույցում ասել է Գաո Ֆենը:

Китай оставил за собой право отвечать на инвестиционные ограничения США
Инвестиционные ограничения США не соответствуют принципам ВТО, Китай оставляет за собой право ответа на эти меры. Об этом заявил официальный представитель министерства коммерции КНР Гао Фэн, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что США намерены 30 июня объявить о мерах по ограничению инвестиций и дополнительному контролю над экспортом технологий для китайского бизнеса.
«Инвестиционные ограничения США не соответствуют принципам ВТО. Мы оценим влияние торговых ограничений США. Китай оставляет за собой право принять меры в ответ на инвестиционные ограничения США», — сказал на брифинге Гао Фэн.