Հաշվետու տարում ԱԺ-ն տնտեսման արդյունքում բյուջե է վերադարձրել 44 մլն դրամ
2017 թվականին ԱԺ-ին հատկացվել է 4 մլրդ 399 մլն 493 հազար դրամ 4 ծախսային ծրագրի գծով, ԱԺ-ում բյուջեի կատարողականի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
Ներգարվվել են նաև միջոցներ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից՝ 53 մլն դրամի չափով։
«Արդյունքում ԱԺ ճշտված բյուջեն 8 ծրագրերի գծով կազմել է 4 մլրդ 452 մլրն 493 հազար դրամ։ Բյուջեն ծախսվել է 99 տոկոսի չափով», - ասաց նա։
«ԱԺ աշխատակազմի և պատգամավորների պահպանում» ծրագրով ծախսվել է 4 մլրդ 139 մլն 712 հազար դրամ։ Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմի փաստացի ծախսերը 2016-ի նկատամամբ 350 մլն դրամով պակասել են, ինչը տեղի է ունեցել 26 պատգամավորի, 26 օգնականի և աշխատակազմից 26 աշխատակցի կրճատման արդյունքում։
ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստման համար ծախսվել է 225 հազար դրամ 30 պետական ծառայողի վերապատրաստման համար։
37 մլն դրամ ծախսվել է ԱԺ մասնաշենքում գտնվող ՊՊԾ զորանոցի և ԱԺ շենքի ջեռուցման համակարգի մասնակի վերանորոգման համար, 14 մլն դրամ էլ՝ զորանոցի գույքի ձեռքբերման համար։
«Հաշվետու տարում ԱԺ-ն տնտեսման արդյունքում բյուջե է վերադարձրել 44 մլն դրամ», - նշեց Սաղաթելյանը։
ԱԺ աշխատակամզի ղեկավարը նաև ընդգծեց, որ վերանայվել է ԱԺ ավտոտրանսպորտային տնտեսությունը, որի արդյունքում նախորդ տարի 81 մեքենայից 14-ը կրճատվել է, 7-ը նախատեսվում է կրճատել այս տարի։

Ара Сагателян: В 2017 году в результате экономии парламент Армении вернул в госбюджет 44 млн драмов
В 2017 году из государственного бюджета Национальному Собранию Армении по части 4 программ было выделено 4 млрд. 399 млн. 493 тыс. драмов. Такие данные представил сегодня в парламенте Армении руководитель-генеральный секретарь Аппарата парламента Армении Ара Сагателян.
Ара Сагателян сообщил, что были привлечены также средства из аппарата президента Армении – в размере 53 млн. драмов.
«В результате уточненный бюджет Национального Собрания по линии 8 программ составил 4 млрд. 452 млн. 493 тыс. драмов. Исполнение бюджета составило 99 %», - сказал он.
Как отметил Ара Сагателян, фактические расходы Аппарата парламента, по сравнению с 2016 годом, сократились на 350 млн. драмов, что обусловлено уменьшением числа депутатов на 26, помощников – на 26, сотрудников Аппарата – на 26.
На переподготовку Аппарата парламента израсходовано 225 тыс. драмов – для переподготовки 30 госслужащих. Кроме того, 37 млн. драмов пошли на частичный ремонт системы отопления, 14 млн. драмов – на приобретение инвентаря для арсенала подразделения патрульно-постовой службы СНБ на территории Национального Собрания.
По словам Ара Сагателяна, в подотчетном году в результате экономии в госбюджет возвращены 44 млн. драмов.
«В минувшем году в автотранспортном хозяйстве парламента число автомобилей сократили на 14, в этом году планируем сократить еще на 7 единиц», - сказал Ара Сагателян.