ՊԵԿ-ը գների զսպման հետ չպետք է գործ ունենա. Դավիթ Անանյան
Պետական եկամուտների կոմիտեն գնագոյացման հետ որևէ հարց լուծելու ոչ գործառույթ ունի, ոչ՝ ցանկություն, գործադիր մարմնի նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Արձագանքելով հարցին, թե հրապարակումներ են եղել, որ խոշոր սուպերմարկետները, եթե գան ԱԱՀ-ի դաշտ, կբարձրացնեն ապրանքների գները, Դ. Անանյանն ասաց.
«Այո, այդպիսի գնահատականների մասին ես էլ եմ լսել: Խնդիրը շատ պարզ ու հասարակ է, եթե մենք ասում ենք, որ տնտեսվարողները պետք է գործեն բացառապես օրենքի շրջանակում, նշանակում է, որ գյուղմթերքները և մսամթերքները պետք է վճարեն իր հարկերն ամբողջ ծավալով, եթե ԱԱՀ-ի դաշտում է աշխատում սուպերմարկետը: Եթե այդ հարկերի վճարման շրջանակում 50-60 տոկոս գնագոյացման աճ կլինի, շուկայական հարաբերություններ են, դա կնշանակի, որ կողքի փոքր խանութներն ավելի շատ մրցունակ կլինեն»:
ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ այս դեպքում կոմիտեի դիրքորոշումը հետևյալն է. «Եթե այդպիսի փոփոխություններ կլինեն, մենք ուսումնասիրություններ կանենք, որպեսզի համոզվենք՝ այդ գների բարձրացումն ինչքանով է արդարաված կամ արժանահավատ: Եթե դա կլինի իրական, մենք որևէ խնդիր չենք տեսնում, ՊԵԿ-ը գների զսպման հետ չպետք է գործ ունենա»:
Դավիթ Անանյանը միաժամանակ նշեց, որ եթե աշխատեն բացառապես օրենքի շրջանակում և տեսնեն, որ օրենքի շրջանակում գործելը բերում է որոշակի խնդիրների և օրենքը վերանայելու անհրաժեշտություն կա, ապա կարող է ֆինանսների նախարարության հետ միասին օրենքը վերանայելու առաջարկությամբ հանդես գան:
«Քանի դեռ օրենսդրությունը գործում է այս տարբերակով, անկախ նրանից՝ լավն է, թե վատը, բոլորը պարտավոր են իրենց պարտավորությունները կատարել օրենսդրության շրջանակներում», - ասաց Անանյանը:

Комитет госдоходов не должен иметь дела со сдерживанием цен – Давид Ананян
У Комитета государственных доходов (КГД) Армении нет ни функции, ни желания для регулирования вопросов ценообразования, заявил сегодня журналистам после заседания правительства председатель КГД Давид Ананян.
Касаясь публикаций СМИ о том, что в случае уплаты НДС крупные супермаркеты повысят цены на товары, Давид Ананян ответил:
«Да, я слышал о таких оценках. Вопрос очень четкий и ясный, если мы заявляем, что хозяйствующие субъекты должны действовать исключительно в рамках закона, то это значит, что если супермаркет работает в поле налогообложения НДС, то сельскохозяйственная и мясная продукция должны облагаться налогом во всем объеме. Если в рамках уплаты этих налогов возникнет 50-60% рост ценообразования, то это рыночные отношения. Это значит, что находящиеся рядом маленькие магазины будут более конкурентоспособными».
Давид Ананян отметил, что в данном случае КГД придерживается следующей позиции: «Если будут такие изменения, мы проведем изучения, чтобы убедиться, насколько оправдано или достоверно повышение цен. Если это будет реально, то мы не видим в этом какой-либо проблемы, КГД не должен иметь дела со сдерживанием цен».
Он также отметил, что если будут работать исключительно в рамках закона и увидят, что деятельность в рамках закона приводит к определенным проблемам и есть необходимость в пересмотре закона, то можно вместе с министерством финансов представить предложение о пересмотре закона.
«Пока законодательство действует в таком варианте, независимо от того, хорошее оно или плохое, все обязаны выполнять свои обязательства в рамках закона», - сказал Давид Ананян.