ԱԱԾ-ի տեսանյութում երևացող «Նորֆոլկ» ընկերության տնօրենի տանը հայտնաբերված գումարները օրինական են եղել. Փաստաբան
04/06/2018 16:28
Առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չարամտորեն խուսաթելու մեղադրանքով կալանավորված «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերության տնօրեն Արթուր Ունանյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Նրա փաստաբան Սամվել Անդրիասյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ իրենք բողոքարկել են Ունանյանին կալանավորելու մասին որոշումը, սակայն Վերաքննիչ դատարանը դեռ բողոքի քննության օր չի նշանակել։
«Առաջադրված մեղադրանքն իմ պաշտպանյալը չի ընդունում», - ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերության գործով կալանավորվել է երեք անձ՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ունանյանը, գլխավոր հաշվապահ Տիգրան Զոհրաբյանը և հաշվապահության ծառայության գծով տնօրեն Սիմոն Առաքելյանը:
Վերջին երկուսը ևս, ինչպես մեզ հետ զրույցում ասել էր նրանց փաստաբանը, չեն ընդունում իրենց մեղադրանքը։
Փաստաբանն առայժմ վաղ է համարում ասել՝ արդյոք իր պաշտպանյալը մասնակցել է քննչական գործողությունների։ Իսկ հարցին, թե Արթուր Ունանյանի հետ առերեսում կատարվե՞լ է, Անդրիասյանը ասաց. «Ոչ, ոչ։ Ներկա պահին առերեսումներ չկան»։
Հարցին, թե ի՞նչ է կարծում նրա պաշտպանյալը՝ արդյոք հետապնդում էր իր նկատմամբ, փաստաբանն արձագանքեց, որ դրա հետ կապված որևէ դիրքորոշում չեն ցանկանում հայտնել։
«Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ գործը կապված է 7 մլն ԱՄՆ դոլար հարկեր, տուրքեր և պարտադիր վճարներ չվճարելու հետ։ Իմ պաշտպանյալն ասել է, որ այդ մեղադրանքը չի ընդունում», - ասաց փաստաբանը։
Դիտարկմանը, թե ԱԱԾ-ն տեսանյութ էր հրապարկել, որտեղ երևում էր գումարը, որը, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, հայտնաբերվել էր Ունանյանի առանձնատանը, փաստաբանն արձագանքեց. «Գումարն, այո՛, հայտնաբերվել է, բայց դա հարկերը խուսափելու արդյունքում գոյացած գումար չի։ Դա այն գումարն էր, որով պետք է վճարեր հարկերը։ Դա օրինական գումար է եղել»։
Ավելի վաղ Aysor.amհրապարակել էր ԱԱԾ հաղորդագրությունը, որի համաձայն «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերությունը փոքր և միջին ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող քաղաքացիներին պատկանող բեռների տեղափոխման և մաքսազերծման բիզնեսում մենաշնորհային դիրք է զբաղեցրել։ Ավելին, հիմնադրվել է Շոտլանդիայում (նախնական տվյալներով` օֆշորային գոտում) գրանցված «Նորֆոլկ Փրոջեկտ ԼՓ» ՍՊ ընկերության կողմից 2017 թվականի հունիս ամսին։
Ըստ աղբյուրի՝ «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ՍՊ ընկերության ներկայացուցիչները ներմուծված ապրանքները հաճախ ճիշտ տեսականիով և անունով չեն հայտարարագրել ու մաքսազերծել, որով իսկ նվազեցրել են պետությանը վճարման ենթակա գումարները, բացի այդ, անհավասար մրցակցային պայմաններ են ստեղծել այն քաղաքացիների համար, ովքեր նույնանուն ապրանքները ներմուծել են ոչ իրենց ընկերության միջոցով։
«Մասնագիտական նախնական վերլուծության արդյունքում հաշվարկվել է, որ 2017 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 1-ը բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջոցով «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ՍՊ ընկերությունը կանխիկ ստացել է շուրջ 37.6 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 26.4 մլն ԱՄՆ դոլարը` ՀՀ տարածք ներմուծված ապրանքների մաքսազերծման համար, իսկ 11.2 մլն ԱՄՆ դոլարը` տնտեսվարող սուբյեկտներին մատուցված ծառայությունների դիմաց։
Վերը նշված գումարները հարկման հիմք հանդիսացող փաստաթղթերում ամբողջությամբ չարտացոլելու հետևանքով ընկերությունը պետբյուջե պակաս է վճարել ընդհանուր առմամբ շուրջ 7 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ավելի քան 3.3 մլրդ ՀՀ դրամ գումար: Այսինքն` գործունեության 9 ամիսների ընթացքում ընկերության անօրիանական եղանակով ստացված եկամուտը կարող է կազմել շուրջ 7 մլն ԱՄՆ դոլար», - նշված էր ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ։

Обнаруженные СНБ в доме директора «Норфолк Консалтинг» деньги были законными – адвокат
Арестованный по обвинению в уклонении от уплаты налогов в особо крупных размерах директор компании «Норфолк Консалтинг» Армен Унанян не принимает предъявленное ему обвинение. Его адвокат Самвел Андреасян заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что они обжаловали решение об аресте Армена Унаняна, однако Апелляционный суд пока не назначил дату рассмотрения жалобы.
«Мой подзащитный не принимает предъявленного ему обвинения», - сказал адвокат.
Напомним, по делу компании «Норфолк Консалтинг» арестованы три человека – генеральный директор компании Армен Унанян, главный бухгалтер Тигран Зограбян и руководитель бухгалтерской службы Симон Аракелян. Как заявил в беседе с Aysor.am их адвокат, они также не принимают выдвинутые обвинения.
Адвокат считает пока преждевременным говорить о том, участвовал ли его подзащитный в следственных действиях. На вопрос, была ли очная ставка с Арменом Унаняном, Андреасян заявил: «Нет, в данный момент очные ставки не проведены».
На вопрос, считает ли его подзащитный это преследованием, адвокат ответил, что они не хотят высказывать какую-либо позицию в этой связи.
«Согласно официальной информации, дело связано с неуплатой налогов, пошлин и обязательных выплат в размере 7 млн. долларов. Мой подзащитный заявил, что не принимает это обвинение», - сказал адвокат.
На замечание, что СНБ распространило видеоролик, в котором видны деньги, которые согласно официальному сообщению, обнаружены в доме Армена Унаняна, адвокат отреагировал: «Да, сумма обнаружена, но эти средства возникли не в результате уклонения от налогов. Эта та сумма, которая подлежала выплате в качестве налогов».
Ранее Aysor.am сообщал, что Служба национальной безопасности распространила заявление, согласно которому, ООО «Норфолк Консалтинг» занимало доминирующее положение в сфере перевозки и растаможки грузов, принадлежащих гражданам, занимающимся малым и средним бизнесом. Более того, компания «Норфолк Консалтинг» основана в Шотландии со стороны зарегистрированной (по предварительным данным, в оффшорной зоне) ООО «Норфолк Проджект ЛП» в июне 2017 году. Ее генеральным директором был назначен гражданин Армении Армен Унанян.
Представители ООО «Норфолк Консалтинг» часто не декларировали и не проводили должным образом через таможню импортируемые в республику товары, тем самым уменьшая суммы, причитающиеся государству, а также создавали неравные конкурентные условия для граждан, которые ввозили те же товары, однако не при помощи данной компании.
В результате предварительного экспертного анализа подсчитано, что с 1 августа 2017 года по 1 мая 2018 года компания «Норфолк Консалтинг» через представителей компаний – грузоперевозчиков получила наличные в размере 37.6 млн. долларов, из которых 26.4 млн. долларов ввезены в Армению через таможенное оформление товаров и 11,2 млн. долларов за счет услуг, оказанных хозяйствующими субъектами.
Выяснилось, что в результате компания не уплатила в госбюджет Армении налоги в размере 7 миллионов долларов.