Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվել է բարդ իրավիճակում. «Հրապարակ»
Հրապարակ թերթը խմբագրականում գրում է. «Երբ Նիկոլ Փաշինյանն առանց աչք թարթելու և առանց մտավախության ստանձնում էր ՀՀ վարչապետի պատասխանատու պաշտոնը, հավանաբար, չէր պատկերացնում, թե ինչքան խութեր կան առջևում։ Թերևս նաև դա էր պատճառը, որ նա նույնքան համարձակորեն ու առանց աչք թարթելու սկսեց ողջ պետական ապարատի փոփոխությունը՝ հնից ազատվելու և ամեն ինչ նորացնելու ծրագրով։
Բայց մեկ ամիսն էլ բավական եղավ հասկանալու համար, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նա դարձել է «հրշեջ» և զբաղված է այս ու այն տեղ ծագող հրդեհները մարելով։ Մի օր աշխատակազմի ղեկավարն է «մոռանում» պատշաճ հրավեր ուղարկել ԱԺ նախագահին, և վարչապետը ստիպված է կառավարության անունից ասել, որ «թյուրիմացություն» է եղել։ Մի օր էներգետիկայի նախարարն է հայտարարում, որ ԲԷՑ-երը՝ բարձրավոլտ էներգացանցերը, «մնալու են պետական», և վարչապետը ստիպված է հաջորդ օրը կառավարության նիստում սրբագրել նախարարի ասածը՝ որ դեռ նման որոշում չկա։ Մի օր առաջին փոխվարչապետն է վերցնում վարչապետի ինքնաթիռն ու հայդե՝ Դուշանբե, և վարչապետը ստիպված է կանոնակարգել այդ հարցերը։ Մի օր Դավիթ Սանասարյանն է ստատուս գրում, թե՝ մի սեփականաշնորհեք թավշյա հեղափոխության գործիքները՝ պայքարելու իրավունք բոլորն ունեն, անգամ՝ ՀՀԿ-ականները, իսկ վարչապետը «լայվ» է մտնում և այդ պայքարը կոչում սաբոտաժի դրսևորումներ։
Մի բան պարզ է, որ իշխանության եկած թիմը շատ անփորձ է, և նրանցից շատերին բարձր պաշտոններ վստահելը, եթե չասենք՝ չմտածված, ապա բավականին խիզախ քայլ էր, դրանից բխող անկանխատեսելի հետևանքներով։ Եթե սրան գումարենք նաև այն, որ մի քանի ֆալստարտ հնչեցին՝ Երևանի քաղաքապետին և դատախազին ուղղված ուլտիմատումների տեսքով, պարզ կդառնա, որ հեղափոխության հերոսները բարդ իրավիճակում են հայտնվել»։

«Грапарак»: Никол Пашинян оказался в весьма сложной ситуации
Газета «Грапарак» пишет, что когда Никол Пашинян, не моргнув глазом и без страха, взял на себя ответственную должность премьер-министра Армении, возможно, даже не представлял, сколько подводеных камней ожидают его впереди. Пожалуй, в этом причина того, что он с такой же смелостью и, не моргнув глазом, начал менять весь государственный аппарат, чтобы избавиться от всего старого и привнести новое.
«Однако достаточно было одного месяца, чтобы понять, что на посту премьер-министра он стал «пожарником» и занимается тушением пожаров, которые вспыхивающих то там, то тут. В один прекрасный день руководитель аппарата «забывает» надлежащим образом направить приглашение спикеру парламента, и премьер вынужден заявлять от имени правительства, что произошло «недоразумение». В другой день министр энергетики заявляет, что «Высоковольтные электросети» (ВЭС) «останутся в управлении государства», и премьер на следующий день вынужден корректировать на заседании правительства сказанное министром, заявляя, что подобного решения пока нет. Затем первый вице-премьер берет самолет премьер-министра и вылетает в Душанбе, и премьер вынужден регулировать этот вопрос. А потом Давид Санасарян пишет статус – не приватизируйте инструменты бархатной революции – у всех есть право бороться, даже у Республиканской партии, а премьер в прямом эфире называет эту борьбу проявлением саботажа.
Ясно одно, что пришедшая к власти команда очень неопытная и доверить многим из них высокую должность, было, если не сказать необдуманно, то довольно смелым шагом, со всеми вытекающими из этого непрогнозируемыми последствиями. Если прибавить к этому также прозвучавшие несколько фальстартов в виде ультиматумов мэру Еревана и генеральному прокурору, то очевидно, что герои революции оказались в сложной ситуации», - пишет газета.