Ավստրիայի կանցլերը հանդես է եկել ԵՄ ծախսերի կրճատման օգտին
Ավստրիայի դաշնային կանցլեր Սեբաստյան Կուրցը անհրաժեշտ է համարում Եվրամիության ինստիտուտների ծախսերի կրճատումը, հայտնում է Die Welt-ը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ես կարծում եմ, որ եթե ցանկանում ենք Եվրոպայում տնտեսման հասնել, Բրյուսելը պետք է լավ օրինակ ծառայի և կրճատի իր վարչական ծախսերը», - ասել է Կուրցը, ում երկիրը հուլիսի 1-ից կդառնա ԵՄ նախագահը:
Կուրցն առաջարկում է եվրահանձնակատարների թիվը ռոտացիոն սկզբունքի հիման վրա 28-ից կրճատել մինչև 18, նաև հրաժարվել Եվրախորհրդարանի նիստերի անցկացման 2 վայրերից մեկից, որոնք տեղի են ունենում Բրյուսելում և Ստրասբուրգում: Ըստ նրա՝ դա կբերի ոչ միայն ծախսերի տնտեսման, այլև Եվրահանձնաժողովը կդարձնի առավել արդյունավետ և կենտրոնացված: Նա նաև նշել է, որ Էմանուել Մակրոնի օրոք Ֆրանսիան կամավոր չի հրաժարվի Ստրասբուրգից Եվրախորհրդարանի բաժանմանը:
Ավարտվող յոթամյա շրջանում ԵՄ բյուջեն կազմում է 1087 մլրդ եվրո: 2021-2027 թվականների բյուջեի նախագծում ԵՀ-ն ցանկանում է այն հասցնել մինչև 1279 մլրդ եվրոյի: Բյուջեի և մարդկային ռեսուրսների հարցերով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերն ավելի վաղ ընդգծել էր, որ ԵՄ-ն մեծ ջանք պետք է գործադրի ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո բյուջեի ճեղքը փակելու համար: Եթե հիմա ԵՄ երկրները միության բյուջե են մուծում իրենց ՀՆԱ 1 տոկոսին համարժեք գումար, ապա հիմա այս ցուցանիշը կմեծանա մինչև 1,11 տոկոս:

Канцлер Австрии выступил за сокращение расходов ЕС
Федеральный канцлер Австрии Себастьян Курц считает необходимым сократить расходы на институты Европейского союза (ЕС), передает ТАСС со ссылкой на Die Welt.
«Я полагаю, что если мы хотим добиться экономии в Европе, Брюссель должен показать хороший пример и сократить свои административные расходы», - приводит издание слова канцлера, чья страна с 1 июля станет председателем в ЕС.
В частности, Курц предлагает сократить число еврокомиссаров с 28 до 18, а также отказаться от одного из двух мест проведения заседаний Европарламента, которые проходят в Брюсселе и Страсбурге. «Если мы сократим число еврокомиссаров с 28 до 18 на основе принципа ротации, это приведет не только к экономии расходов, но и сделает Еврокомиссию [ЕК] намного более эффективной и сфокусированной», - считает канцлер. При этом он отметил, что при Эмманюэле Макроне Франция не откажется добровольно от отделения Европарламента в Страсбурге.
Бюджет ЕС в завершающемся семилетнем цикле 2014-2020 годов составляет €1087 млрд, при этом в проекте бюджета на 2021-2027 годы ЕК хочет увеличить эту цифру до €1279 млрд. Как ранее подчеркнул еврокомиссар по бюджету и человеческим ресурсам Гюнтер Эттингер, странам ЕС предстоит приложить немалые усилия, чтобы закрыть брешь в бюджете, возникшую из-за выхода Великобритании из Евросоюза. Если сегодня страны европейского сообщества вносят в бюджет ЕС суммы, эквивалентные 1% своего ВВП, то теперь этот показатель увеличится до 1,11%.