Վճռաբեկ դատարանի նախագահը հրաժարական է տվել
Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, Aysor.am-ը տեղեկանում է Վճռաբեկ դատարանի նախագահի աշխատակազմից։
Նա այդ կապակցությամբ տարածել է հայտարարություն.
«Շուրջ երեսուն տարի ծառայել եմ Հայաստանի Հանրապետությանը, որից յոթ տարի ՀՀ դատախազությունում՝ որպես բաժնի պետ, երեք տարի ՀՀ Ազգային ժողովում՝ որպես իրավաբանական ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ և քսան տարի՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանում:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանում աշխատում եմ դատարանի կազմավորման առաջին իսկ օրվանից՝ 1998 թվականի հուլիսի 8-ից. տասը տարի պաշտոնավարել եմ որպես ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի նախագահ, տասը տարի՝ որպես ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ:
Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված օրենսդրական (մասնավորապես՝ ՀՀ քաղաքացիական և ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքերի, մի շարք այլ օրենքների նախագծերի մշակում) և դատաիրավական (մասնավորապես՝ դատավորների մասնագիտացում՝ ըստ քաղաքացիական, քրեական և վարչական ոլորտների, դատական ատյանների ֆունկցիոնալ տարանջատման սկզբունքի ներդրում և այլն) բարեփոխումների համար արժանացել եմ ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի բարձր կոչմանը: Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության համակարգում նախադեպային իրավունքի ներդրման և իրականացման վերաբերյալ գիտական հետազոտության համար ինձ շնորհվել է իրավագիտության դոկտորի գիտական աստիճան:
Այս տարի ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կազմավորման քսանամյա տարելիցն է, ինչի կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ իմ բոլոր գործընկերներին և գտնում եմ, որ ժամանակի հրամայականն է հնարավորություն ընձեռել փորձառու երիտասարդներին դրսևորելու իրենց գիտելիքները, ուժը, եռանդը՝ նախադեպային իրավունքի և արդարադատության համակարգի հետագա զարգացման դժվարին ու պատասխանատու գործում:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ խնդրում եմ ընդունել իմ հրաժարականը և, ղեկավարվելով ՀՀ դատական օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջներով, այն լուծել հերթական նիստում՝ իմ բացակայությամբ»:

Председатель Кассационного суда подал в отставку
Председатель Кассационного суда Армении Арман Мкртумян представил Высшему судебному совету заявление об отставке, сообщили Aysor.am из аппарата Кассационного суда.
«Я служил Республике Армения более 30 лет: 7 лет в прокуратуре Армении в качестве главы отдела, 3 года в Национальном Собрании в качестве первого заместителя начальника юридической службы и 20 лет в Кассационном суде Армении», - отметил Арман Мкртумян в своем заявлении.
Я работаю в Кассационном суде с первого дня его образования – с 8 июля 1998 года. В этом году исполняется 20 лет со дня образования Кассационного суда Армении, в связи с чем сердечно поздравляю всех своих коллег и считаю, что настало время предоставить возможность опытным молодым специалистам проявить свои знания, силу, энергию в нелегком и ответственном деле дальнейшего развития системы правосудия и прецедентного права. Приняв за основание вышеизложенное, прошу принять мою отставку и, руководствуясь требованиями части 3 статьи 35 Судебного кодекса Армении, решить вопрос на очередном заседании – в мое отсутствие», - говорится в заявлении.