Թուրքիան պատրաստ է պատասխան քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ կողմից առևտրային մաքսատուրքերի ներդրումից հետո
Անկարան պատրաստ է պատասխան քայլեր ձեռնարկել Միացյալ Նահանգների դեմ Վաշինգտոնի կողմից պողպատի և ալյումինի ներկրման համար մաքսատուրքեր սահմանելու մասին որոշումից հետո, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք քննարկել ենք (ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ) մեր երկրների միջև եղած տնտեսական հարաբերությունները: ԱՄՆ-ի սահմանած հարկերը շատ են մտահոգել մեր ոլորտը: Բանակցություններում նշել ենք` եթե մենք պատասխան քայլեր ձեռնարկենք, դրանք ԱՄՆ-ին ավելի մեծ վնաս կհասցնեն, քանի որ մեր ներմուծումը (ԱՄՆ-ից) ավելի մեծ է, քան արտահանումը»,- NTV-ի եթերում ասել է Չավուշօղլուն:
Հիշեցնենք, որ մայիսի վերջին հայտնի դարձավ, որ Վաշինգտոնը Եվրոպայից, Կանադայից, Մեքսիկայից և այլ երկրներից ԱՄՆ ներկրվող պողպատի և ալյումինի գործարքների համար 25 և 10 տոկոս մաքսատուրքեր է սահմանել:
Մի շարք երկրներ արդեն իսկ արձագանքել են ԱՄՆ որոշմանը:
Այդպես, ԵՄ-ն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված մաքսատուրքերի կապակցությամբ իրավաբանական ընթացակարգեր կսկսի ԱՀԿ-ի շրջանակներում:
Կանադան և Մեքսիկան ավելի վաղ հայտարարել էին մի շարք ամերիկյան ապրանքների համար պատասխան մաքսատուրքրերի սահմանման մասին:

Турция готова принять ответные меры после введения США торговых пошлин
Анкара готова принять ответные меры в отношении США после того, как Вашингтон ввел торговые пошлины на ввозимые в США сталь и алюминий, заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает РИА Новости.
«Мы обсудили (с госсекретарем США Майком Помпео) экономические отношения между нашими странами. Налоги, которые ввели США, сильно обеспокоили наш сектор. Мы сказали на переговорах, что если мы введем свои ответные меры, они нанесут США еще больше ущерба, поскольку наш импорт (из США) больше экспорта», — сказал Чавушоглу в эфире телеканала NTV.
В конце мая стало известно, что Вашингтон вводит пошлины в отношении ввозимых в США стали и алюминия — 25% и 10% из Европы, Канады, Мексики и других стран.
Ряд стран уже отреагировали на решение США. Так, ЕС сообщил, что запустит юридические процедуры в рамках ВТО в связи с введением новых пошлин США. Канада и Мексика ранее объявили о введении ответных пошлин на ряд американских товаров.