Լավրով. Ղարաբաղի մասնակցությունը բանակցություններին պետք է համաձայնեցնեն Երևանն ու Բաքուն
Բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության վերաբերյալ որոշումը պետք է համաձայնեցնեն Երևանն ու Բաքուն, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մոսկվայի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ` խնդրի լուծում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով: Մենք համոզված ենք, որ սա օպտիմալ ձևաչափ է», - հայ գործընկերոջ` Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է Ս.Լավրովը:
Նա նշել է, որ բանակցությունների ձևաչափի փոփոխման շուրջ բոլոր պայմանավորվածությունները պետք է ձեռք բերվեն Երևանի և Բաքվի միջև:
«Եթե կողմերը որոշակի փուլում համաձայնության գան, որ Լեռնային Ղարաբաղը կրկին պետք է ներկայացվի բանակցություններում, ապա դա կլինի նրանց որոշումը, և մենք կհարգենք այդ որոշումը», - ասել է նախարարը:

Участие Карабаха в переговорах должно быть согласовано Ереваном и Баку - Лавров
Решение об участии Нагорного Карабаха в переговорах должно быть согласовано Ереваном и Баку, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Позиция Москвы осталась неизменной – решение проблемы через Минскую группу ОБСЕ. Мы убеждены, что это оптимальный формат», - сказал он на пресс-конференции по итогам встречи со своим армянским коллегой Зограбом Мнацаканяном.
С.Лавров отметил, что все договоренности об изменении формата переговоров достигаются путем договоренностей между Ереваном и Баку.
«Если стороны договорятся на каком-то этапе о том, что Нагорный Карабах будет вновь представлен на переговорах - это будет их решение, и мы будем это решение уважать», - отметил министр.