Ռուսաստանի Բանկը բացահայտել է ավելի քան 200 բանկերի սնանկ ճանաչելու սցենարը
Ռուսաստանում 117 ֆինանսական կազմակերպություններում հնարավոր է առաջանա 500 մլրդ ռուբլու կապիտալի անցք, եթե նավթի գները կտրուկ նվազեն:
Բացի այդ, սննկացումը կարող է հանգեցնել դոմինոյի էֆեկտի, որը կանդրադառնա ևս 107 ընկերությունների վրա, հայտնում է РБК-ն հղում անելով սթրես-թեստի արդյունքներով ՌԴ ԿԲ-ի զեկույցին:
Վերջինս ենթադրում էր ռուբլու 39 տոկոսանոց նվազում և նավթի գների անկում՝ մեկ բարելի դիմաց մինչև 25 դոլար:
Թեստն անցկացվել է 2017 թվականին, արդյունքները միայն հիմա են հրապարակվել:
Նման սցենարներով ԿԲ-ն փորձում է գնահատել շուկայում պոտենցիալ ռիսկերը և առանցքային խաղացողների ծախսերը:

ЦБ выявил риск банкротства более 200 банков по всей России
У 117 финансовых организаций могут возникнуть дыры в капитале на 500 миллиардов рублей, если цены на нефть резко пойдут вниз.
Более того, банкротство может привести к эффекту домино, который затронет ещё 107 банков. Об этом сообщает РБК со ссылкой на доклад российского регулятора по итогам проведённых стресс-тестов. Последний подразумевал падение курса рубля на 39% и удешевление нефти до 25 долларов за баррель. Тесты проводились в 2017 году, результаты опубликованы только сейчас.
С помощью таких сценариев ЦБ старается оценить потенциальные риски на рынке и расходы на санацию ключевых игроков сектора.