Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու համար կստեղծվի աշխատանքային խումբ. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Աժ-ում
Այսօր՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ արտահերթ ընտրություններն անհրաժեշտ են, որպեսզի հեռանա կեղծիքով ընտրված օրենսդիր իշխանությունը։
«Ինչպես հեռացել է կեղծիքներով ու ընտրակաշառքներով ընտրված գործադիր իշխանությունը, այնպես էլ պետք է հեռանա կեղծքիներով ու ընտրակաշառքներով ընտրված օրենսդիր իշխանությունը», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Առաջիկայում, ըստ վարչապետի, գործող կառավարությունը օգտագործելու է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու վրա։ Փոփոխությունները, գործադիրի ղեկավարի խոսքով, ապահովելու են հանրության ազատ կամարտահայտումն ընտրություններում։
Նա տեղեկացրեց, որ կառավարությունը մտադիր է ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու համար աշխատանքային խումբ ստեղծել, որում ընդգրկվելու համար հրավեր կստանան խորհրդարանի խմբակցությունները, քաղհասարակության, ինչպես նաև արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները։

Будет сформирована рабочая группа для внесения изменений в избирательный кодекс – Никол Пашинян
Сегодня в ходе представления программы правительства на внеочередном заседании парламента Армении премьер-министр Никол Пашинян заявил, что внеочередные выборы необходимы, чтобы избранная путем фальсификаций законодательная власть ушла.
«Как ушла избранная путем фальсификаций и подкупа избирателей исполнительная власть, точно также должна уйти избранная путем фальсификаций и подкупа избирателей законодательная власть», - заявил Никол Пашинян.
По словам премьера, действующее правительство намерено использовать предстоящее время для внесения изменений в Избирательный кодекс. Изменения, по словам Пашиняна, обеспечат свободное волеизъявление общества на выборах.
Он также сообщил, что намерен сформировать рабочую группу для внесения изменений в Избирательный кодекс Армении, для участия в которой будут приглашены представители всех парламентских фракций, а также гражданского общества и внепарламентских политических сил.