ԱՄՆ դաշնային բյուջեի դեֆիցիտն ավելացել է մինչև 530 մլրդ դոլար
ԱՄՆ-ի դաշնային բյուջեի դեֆիցիտը 2018 ֆինանսական տարվա 8 ամսում ավելացել է մինչև 530 մլրդ դոլար՝ անցյալ տարվա համանման ցուցանիշը գերազանցելով 97 մլրդ դոլարով, հայտնել է The Hill թերթը` հղում անելով ԱՄՆ Կոնգրեսի բյուջետային վարչության զեկույցի տվյալներին:
Հաղորդվում է, որ կառավարական ծախսերը 2017 թվականի համեմատ աճել են 6 տոկոսով, մինչդեռ բեյուջեի եկամտային մասն ավելացել է միայն 3 տոկոսով:
Փորձագետները կանխատեսում էին, որ հանրապետականների կողմից առաջարկված հարկային պարտավորությունները, որոնք նվազեցրել են հարկադրույքների չափերը կբերեն բյուջեի դեֆիցիտի աճին:

Дефицит госбюджета США увеличился до $530 млрд
Дефицит федерального бюджета США увеличился за восемь месяцев 2018 финансового года (начинается 1 октября) до $530 млрд, превысив аналогичный прошлогодний показатель на $97 млрд. Об этом со ссылкой на данные доклада Бюджетного управления Конгресса США сообщила в четверг газета The Hill.
Согласно докладу, правительственные расходы по сравнению с 2017 годом возросли на 6%, в то время как доходная часть бюджета увеличилась лишь на 3%.
Эксперты, напоминает издание, прогнозировали, что предложенные республиканцами налоговые обязательства, снизившие размеры налоговых ставок, в сочетании с двухпартийным соглашением об увеличении правительственных расходов приведут к увеличению бюджетного дефицита.