ՀՀ ԶՈւ հրամանատարությանը թույլ է տվել ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչներին մոտենալ սահմանային գերեզմաններին
Սույն թվականի հունիսի 6-ին և 7-ին ադրբեջանական կողմը դիմել է ՀՀ Զինված ուժերի հրամանատարությանը` խնդրելով թույլատրել որոշ քաղաքացիների մոտենալ Գյուննութ ավերակ բնակավայրի հարավային արվարձանի գերեզմանատեղիներ, Facebook-ի իր էջում այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Նման խնդրանք այդ հատվածում ադրբեջանական կողմը հայտնել է առաջին անգամ։ Հայկական կողմը` հավատարիմ լինելով մարդասիրական նորմերին և մշտապես կատարելով լարվածության թուլացման քայլեր, համաձայնել է թույլատրել խաղաղ բնակիչներին կարճ ժամանակով մոտենալ գերեզմանատեղիին», - նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Командование ВС Армении позволило мирным жителям Азербайджана подойти к приграничному кладбищу
Азербайджанская сторона обратилась 6 и 7 июня к командованию Вооруженных сил Армении с просьбой позволить некоторым гражданам подойти к кладбищу, находящемуся в южной части разрушенного поселения  Гюннут, сообщил на своей странице в Facebook пресс-секретарь Минобороны Арцрун Ованнисян.
«На этом участке азербайджанская сторона впервые обратилась с подобной просьбой. Армянская сторона, оставаясь верной гуманистическим нормам и всегда предпринимая шаги по снижению напряженности, позволила мирным жителям подойти на короткое время к кладбищу», - написал он.