Պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը. ՊԲ զինվորի մահվան դեպքը ՀՀ ԱԳՆ-ն գնահատում է որպես Բաքվի հերթական սադրանք
11/06/2018 11:48
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով զինվորի մահվան դեպքը ՀՀ ԱԳՆ-ն գնահատում է որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։
«Տվյալ միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995թթ․ զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017թթ․ գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարևորությունը։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձևավորումն է։ Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում։
Սույն սադրանքի հնարավոր բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը»,- այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի մեկնաբանությունում։

Все возможные последствия провокации несет азербайджанская сторона – МИД Армении об убийстве армянского военного
11/06/2018 12:24
Убийство азербайджанскими ВС армянского военнослужащего в преддверии визита в Армению сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию МИД Армении расценивает как провокацию, направленную на эскалацию ситуации в регионе и провал договоренностей вокруг снижения напряженности.
«Данный инцидент вновь подчеркивает важность выполнения бессрочных трехсторонних соглашений о перемирии 1994-1995 гг., договоренностей о внедрении механизмов расследования, достигнутых на саммитах 2016-2017 гг., расширении миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Мы неоднократно заявляли, что ключ прогресса в процессе урегулирования – это формирование способствующей мирным переговорам атмосферы. Подобные действия азербайджанской стороны, по сути, преследуют, противоположные цели.
Все возможные последствия этой провокации несет азербайджанская сторона», - говорится в заявлении пресс-секретаря МИД Армении Тиграна Балаяна.
Напомним, что 10 июня около 18:00 на боевой позиции оборонительного участка одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированной на юго-восточном направлении, в результате произведенного противником выстрела огнестрельное пулевое сквозное ранение в области грудной клетки получил военнослужащий-контрактник Ваагн Элоян, 1992 года рождения. По дороге в военный госпиталь он скончался.