Փաշինյանը հրաժարական կտա ԸՕ ընդունումից հետո. «Ժամանակ»
«Ժամանակ» թերթը գրել է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները կազմակերպել սեպտեմբերի վերջին: Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները խորհրդարան կբերեն առաջիկա օրերին՝ այն հաշվարկով, որ մինչև խորհրդարանի պաշտոնական արձակուրդի մեկնարկը՝ հուլիսի 15-ը, խորհրդարանը ընդունի այն: Օրենսգրքի ընդունումից անմիջապես հետո Փաշինյանը հրաժարական կտա՝ նախաձեռնելով խորհրդարանի լուծարման գործընթացը: Իսկ որպեսզի որևէ այլ խորհրդարանական խմբակցություն չհամարձակվի սեփական թեկնածու առաջադրել, Փաշինյանը կոչով կդիմի ժողովրդին՝ պաշտպանելու հեղափոխության նվաճումները:
Նման շտապողականությունը պայմանավորված է գիտակցությամբ, որ հեղափոխական էյֆորիան անցնում է, իսկ խնդիրները մնում են չլուծված: Նշենք, որ հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանում անցկացվելու է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, սակայն ընտրությունները ավարտված կլինեն սեպտեմբերի վերջին, իսկ հոկտեմբերին հանգիստ կկազմակերպվի գագաթնաժողովը»:

«Жаманак»: После принятия Избирательного кодекса Пашинян подаст в отставку
Газета «Жаманак» пишет, что премьер-министр Никол Пашинян собирается организовать внеочередные парламентские выборы в конце сентября. Изменения в Избирательный кодекс будут представлены в парламент Армении в ближайшие дни, с тем расчетом, чтобы до официального отпуска парламента – 15 июля – они были приняты парламентом. После принятия кодекса Пашинян подаст в отставку, инициировав процесс роспуска парламента. А чтобы какая-либо парламентская фракция не посмела выдвинуть своего кандидата, Пашинян обратиться с призывом к народу – защитить достижения революции.
«Такая поспешность обусловлена осознанием того, что революционная эйфория проходит, а проблемы остаются нерешенными. Отметим, что 5-го октября в Армении пройдет саммит Франкофонии, однако выборы завершатся в конце сентября, а в октябре уже спокойно организуют саммит», - пишет издание.