Արմեն Սարգսյանը փորձում է «սեփականաշնորհել» Փաշինյանին Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունները. «Ժողովուրդ»
16/06/2018 10:04
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը փորձում է մտնել մի ոլորտ, որն իրենը չէ. նա փորձում է «սեփականաշնորհել» վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունները: Նախօրեին նա հանդիպել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ իրականացվող բանակցային գործընթացին, որը վարում են հանրապետության վարչապետն ու արտաքին գործերի նախարարը, և շարունակելու է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Միայն թե, նկատենք, նոր սահմանադրությամբ արտաքին քաղաքականության բնագավառում նախագահի լիազորությունները բավական հստակ են կարգավորված, և այդ կարգավորումների մեջ որևէ բառ չկա արտաքին քաղաքականություն մշակելու և իրականացնելու, ըստ այդմ՝ ԼՂ բանակցային գործընթացով զբաղվելու մասին: Այս լիազորությունները պատվիրակված են ՀՀ վարչապետին ու կառավարությանը: Ու որքան էլ իշխանությունները փորձեն արդարանալ՝ ասելով, թե համանախագահներին ընդունելն արարողակարգային բնույթ էր կրում, որևէ ետին միտք չկա, միևնույն է, համոզիչ չի հնչում:
Համոզիչ չի հնչում թեկուզ և այն պատճառով, որ նույն Արմեն Սարգսյանը խոսում էր սահմանադրությամբ նախագահի լիազորությունների ավելացման մասին: Եվ հետո մեկ փաստ էլ. պաշտոնական հաղորդագրությունում ոչ մի խոսք չի ասվում նաև այն մասին, որ այդ հանդիպման համար նա լիազորություն է ստացել ՀՀ վարչապետից կամ առնվազն, որ հանդիպման նախաձեռնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներինն է: Զավեշտալի էր նաև կադրերում տեսնել դռան մուտքի մոտ թաքնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, որը չգիտես՝ ինչու և ինչ լիազորությամբ է մասնակցում այդ անհասկանալի հանդիպմանը»:

«Жоховурд»: Армен Саркисян пытается «приватизировать» конституционные полномочия премьер-министра Никола Пашиняна
16/06/2018 12:25
Газета «Жоховурд» пишет, что президент Армении Армен Саркисян пытается войти в сферу, которая не входит в его полномочия. Он пытается «приватизировать» предоставленные Конституцией премьер-министру Николу Пашиняну полномочия. Накануне он встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Согласно официальному сообщению, президент Саркисян сказал, что Армения верна осуществляемому при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ процессу, который ведут премьер-министр и министр иностранных дел Армении, и будет продолжать усилия, направленные на мирное урегулирование конфликта.
«Отметим только, что в Конституции полномочия президента в сфере внешней политики довольно четко урегулированы и в этих урегулированиях нет ни слова о разработке и осуществлении внешней политики, посему и тем, чтобы заниматься переговорным процессом по урегулированию карабахского конфликта. Эти полномочия делегированы премьер-министру и правительству Армении. И сколько бы власти не пытались оправдываться, заявляя, что встреча с сопредседателями носила протокольный характер и никакой задней мысли нет, все равно это звучит неубедительно.
Звучит неубедительно хотя бы по той причине, что тот же Армен Саркисян говорит об увеличении полномочий президента по Конституции. И еще один факт: в официальном сообщении нет ни слова о том, что он полномочия на проведение этой встречи были предоставлены ему премьер-министром Армении или как минимум, что инициатива встречи исходила от сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - пишет газета.