Դեռ պլաններ են, մտքերի փոխանակում. Արմեն Գրիգորյանը` ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչների հնարավոր ձեռքբերման մասին
Նոր իշխանությունը, պաշտպանության նախարարությունը նպատակ ունի զարգացնել ՀՀ ԶՈւ ավիացիան, «Ազատություն» ռ/կ ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն` անդրադառնալով ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչների հնարավոր ձեռքբերման մասին քննարկումներին:
«Ես հուսով եմ, որ հնարավորինս շատ արագ մենք վերջնական եզրահանգման հնարավորություն կունենանք, հականալու համար և′ ռեսուրսները, և′ դրա հնարավոր օգտագործումը, և′ ինչպես դրանք կարող են բարձրացնել Հայաստանի բանակի մարտունակությունը: Այս պահին դրանք ավելի շատ պլաններ են, մտքերի փոխանակում», - ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ռուսական «Коммерант»-ը գրել էր, որ ՌԴ-ն պատրաստվում է Հայասանին բազմաֆունկցիոնալ ՍՈւ-30ՍՄ կործաանիչներ մատակարարել ավելի շուտ քան 2024թ.-ը:

Окончательного решения о покупке российских истребителей Су-30СМ пока нет – секретарь СНБ Армении
Новые власти Армении, министерство обороны намерены развивать сферу военной авиации, заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Армен Григорян, говоря о возможности приобретения у России многофункциональных истребителей Су-30СМ до 2024.
«Надеемся, что по возможности быстро мы придем к окончательному знаменателю, чтобы понять и ресурсы, и их применение, и их влияние на повышение боеспособности армии. На данный момент это пока обмен мнениями, по большей части планы», - сказал А.Григорян в эфире радиостанции «Свобода».
Ранее газета kommersant.ru сообщила, что незадолго до смены власти в Армении Минобороны страны отложило вопрос о закупке российских многофункциональных истребителей Су-30СМ до 2024 года. Контракт, подразумевающий поставку армянским ВВС не менее одной эскадрильи, был подписан в 2012 году, но так и не вступил в силу из-за финансовых сложностей заказчика. По данным "Коммерсанта", Россия рассчитывает реализовать соглашение уже с новым руководством Армении.