Պաշտպանության բանակում մարտական կրակով զորավարժություն է անցկացվել
Արցախի Պաշտպանության բանակի Հյուսիսային ուղղությամբ գործող միավորումներից մեկի 2018 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ հունիսի 18-ից 22-ը անց է կացվել երկաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժություն, որտեղ շոշափված տեսական խնդիրները, մտահղացումներն ու հրամանատարների որոշումները արտացոլվել են զորամասերից մեկի հետ անցկացված մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական զորավարժության ընթացքում, տեղեկացնում են ՊԲ լրատվական ծառայությունից:
Զորախաղերին հետևել և մասնակիցներին համապատասխան ուսումնամեթոդական ցուցումներ է տվել ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը, ով բացի ղեկավարման կետերում հրամկազմի գործողությունները վերահսկելուց, եղել է նաև կրակային դիրքերում և տեղում ստուգել պայմանական մարտադաշտում, ըստ մարտակարգերի, տեղակայված ստորաբաժանումների համապատասխանությունը ներկայացվող պահանջներին:
Նախքան պայմանական մարտական գործողություններին անցնելը, միավորման հրամանատարը ներկայացրել է ստեղծված պայմանական մարտական իրադրությունը, զեկուցել իրականացված միջոցառումների և ընդունված որոշումների մասին, կատարել տեղագրական ու մարտավարական կողմնորոշում:
«Տիգրանակերտ» զորավարժարանում գործողությունները մեկնարկել են հակառակորդի հանկարծակի հարձակման պայմաններում: Յուրային ուժերին հաջողվել է կասեցնել հակառակորդի առաջխաղացումը, վարել պաշտպանողական մարտ, այնուհետև անցնել հակագրոհի և, զբաղեցնելով առավել նպաստավոր բնագծեր, վերականգնել կորցրած դրությունը:
Զորախաղերի ժամանակ ստեղծված պայմանական իրադրությունը ոչ միայն առավելագույնս մոտեցված էր մարտական պայմաններին, այլև համապատասխանում էր մասնակից զորամասերի և ստորաբաժանումների իրական խնդիրներին: Պայմանական մարտադաշտում հակառակորդը կիրառում էր ավիացիա և հրթիռահրետանային միջոցներ, հրանետանային համակարգեր, հերթապահ ուժերից բացի նաև դիվերսիոն-հետախուզական և դեսանտային խմբեր: Վերջիններիս հակազդելու համար բանակի ստորաբաժանումները կիրառել են մի շարք նոր զինատեսակներ և արդի տեխնիկական միջոցներ, որոնք գրագետ ընտրված մարտավարության, հմուտ ղեկավարման և անձնակազմի բարձր մարտական պատրաստականության շնորհիվ ապահովել են ակնկալվող դրական արդյունքները:
Երկաստիճան հրամանատարաշտաբային, իսկ ապա նաև մարտական հրաձգությամբ ուղեկցվող գումարտակային մարտավարական զորավարժությունը լիովին իրացրել է նախանշված ուսումնական նպատակները:
Զորավարժության ավարտին իմի են բերվել արդյունքները, վերլուծվել և ընդհանրացվել իրականացված բոլոր միջոցառումները և ըստ այդմ մասնակից հրամանատարներին, շտաբներին ու զորային մյուս կառույցներին առաջադրվել խնդիրներ` հետագա աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ:

В Армии обороны Арцаха прошли двухступенчатые командно-штабные учения
В Армии обороны Арцаха с18 по 22 июня прошли двухступенчатые командно-штабные учения, сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
За ходом учений следил и давал участникам соответствующие учебно-методические указания министр обороны Арцаха, командующий Армией обороны НКР, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян, который помимо контроля действий командного состава, проверил также на огневых позициях и на месте соответствие дислоцированных на условном боевом поле подразделений предъявляемым требованиям.
До начала условных боевых действий командиры объединений представили создавшуюся условную боевую ситуацию, доложили об осуществленных мероприятиях и принятых решениях, провели топографическое и тактическое ориентирование.
На полигоне «Тигранакерт» действия стартовали в условиях неожиданного нападения противника. Армянским силам удалось приостановить продвижение противника, провести оборонительную битву, затем перейти в контратаку и, заняв более благоприятные позиции, восстановить утраченное положение.
Во время учений условная ситуация не только была максимальная приближена к боевым ситуациям, но и соответствовала реальным задачам участвующих воинских частей и подразделений. На условном боевом поле противник использовал авиацию, ракетные средства, артиллерийские системы, диверсионно-разведывательные и десантные группы. Для противостояния последним подразделения армии использовали ряд новых видов оружия и современных технических средств, благодаря грамотному применению которых, искусному руководству и высокой боевой подготовленности персонала удалось обеспечить ожидаемые положительные результаты.
В конце учений были подведены их итоги, проанализированы и обобщены все реализованные мероприятия и поставлены соответствующие задачи относительно организации дальнейших работ.