Գրաքննություն՝ առողջապահության և սփյուռքի նախարարություններում. «Իրատես»
«Իրատես» թերթը գրում է. «Նոր իշխանությունները, որոնց գլուխն առաջին օրերին խիստ խառն էր և դատավորներին «չէին զանգում», որևէ գրաքննություն չէին իրականացնում, վերջին շրջանում սկսել են զբաղվել այս «սուրբ» գործերով։
Գրաքննություն անցկացվում է հիմնականում Ֆեյսբուքում, նախարարներն իրենց աշխատակազմերի աշխատակիցներին խստիվ արգելել են որևէ քննադատական ստատուս լայքել, «քոմենթ» գրել, անհնազանդներին հասկացրել են՝ անմիջապես կարժանանան «համապատասխան» վերաբերմունքի։ Գրաքննությունը հատկապես ուժեղ է առողջապահության և սփյուռքի նախարարություններում։
Ի դեպ, սփյուռքի նախարարը, որն առաջին օրերին «համոզված» էր` իր նկատմամբ նպատակաուղղված «հակաքարոզչություն» է ընթանում, միացել է իր դեմ հակաքարոզչությանը, սկսել է այնպիսի «բլթոցներ» անել, որ վերջինիս նկատմամբ թիմում արդեն «գրաքննություն» է իրականացվում` «արգելել» են հրապարակավ շատ խոսել, մանավանդ երկպալատ խորհրդարանի և փիարի համար Սիրիա մեկնելու մտքերից հետո։ Դա է պատճառը, որ նա մտել է «բլոտի» դաշտ»։

«Иратес»: В министерствах Диаспоры и здравоохранения ввели цензуру
Газета «Иратес» пишет, что новые власти, голова которых в течение первых дней была крайне занята и они «не звонили» судьям, не занимались какой-либо цензурой, в последнее время приступили к этим «святым» делам.
Цензура в основном осуществляется в Facebook: министры строго запретили сотрудниками своих аппаратов «лайкать» критические статусы, писать «комменты», непокорным дали понять, что они сразу удостоятся «соответствующего» отношения. Особенно строгая цензура введена в министерствах Диаспоры и здравоохранения.
«Кстати, министр Диаспоры, который в первые дни был «уверен», что против него идет целенаправленная «антипропаганда», присоединился к этой антипропаганде против себя, и начал допускать такие «киксы», что команда вынуждена была применить к нему «цензуру» и запретить публично много говорить – особенно о двухпалатном парламенте и поездке в Сирию в PR целях. И причина его перехода в поле «блота» заключается именно в этом», - отмечает издание.