Եղիսաբեթ Երկրորդը հավանություն է տվել Brexit-ի մասին օրինագծին
Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին հունիսի 26-ին հավանություն է տվել Եվրամիությունից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու օրինագծին: Այսպես կոչված, թագավորական արտոնագիր տալու՝ օրինագծի ընդունման եզրափակիչ փուլի մասին հայտարարությունը, օրինագիծ, որը Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում բանավեճերի առարկա էր դարձել վերջին ամիսների ընթացքում, արել է օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի՝ Համայնքների պալատի խոսնակ Ջոն Բերքոուն, հայտնում է ТАСС-ը:
Փորձագետներն արդեն այս օրենքը որակել են որպես սահմանադրորեն ամենակարևոր ակտերից մեկը բրիտանական օրենսդրության պատմության մեջ:
Brexit-ից հետո այն կչեղարկի Եվրոպական հանրակցությունների մասին 1972 թվականի օրենքը, որը եվրոպական օրենսդրության գործողությունը տարածում Է Միացյալ Թագավորության տարածքում: Եթե երկիրը Եվրամիության կազմից դուրս գա 2019 թվականի մարտին, ինչպես դա պլանավորված է, իսկ չեղարկման մասին օրինագիծն ուժի մեջ չմտնի, դա կհանգեցնի իրավաբանական քաոսի. եվրոպական նորմաները տեխնիկապես կշարունակեն կիրառվել Մեծ Բրիտանիայում:

Елизавета II одобрила билль о Brexit
Королева Великобритании Елизавета II одобрила во вторник билль о выходе Соединенного Королевства из Евросоюза. Объявление о выдаче так называемой королевской санкции - финальной стадии в принятии законопроекта, который стал предметом дискуссий в британском парламенте на протяжении последних месяцев, - сделал спикер нижней палаты законодательного органа, Палаты общин, Джон Беркоу, сообщает ТАСС.
Эксперты уже назвали этот закон одним из самых конституционно значимых актов в истории британского законодательства. После Brexit он отменит закон о Европейских сообществах 1972 года, который распространяет действие европейского законодательства на территорию Соединенного Королевства. Если страна вышла бы из ЕС в марте 2019 года, как это запланировано, а билль об отмене не вступил бы в силу, это привело бы к юридическому хаосу - европейские нормы технически продолжали бы применяться в Великобритании.