ՀՀ արտգործնախարարն անհեթեթ է որակել Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունները
Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Ռազմական հռետորաբանոսւթյունն ու սուր ճոճելը իռացիոնալ է, ցավալի, եթե ոչ անհեթեթ», - նշել է նա:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ Ադրբեջանում ներքին սպառման ու բանակցությունների համար նախատեսված լեզուները համաձայնեցված չեն:
Նա նաև նշել է, որ բանակցությունների սեղանին ավելի պատասխանատու ու գիտակից կողմի կարիք կա:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ադրբեջանի ԶՈւ կազմավորման 100-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթի ժամանակ իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ «հակառակորդը պետք է հասկանա` չկա որևէ ռազմական կամ ռազմավարական օբյեկտ, որն ադրբեջանական բանակը չկարողանա ոչնչացնել»:
Նրա խոսքով` «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շուտափույթ վերականգնումը նաև Հայաստանի հետաքրքրությունների շրջանակում է»:
«Հայաստանը չի կարող և չի կարողանա մրցակցել մեզ հետ: Պատմական արդարությունը մեր կողմն է, մենք ունենք ռազմական ու տնտեսական ներուժ», - ասել է Իլհամ Ալիևը:

Глава МИД Армении назвал абсурдными милитаристские высказывания президента Азербайджана
Урегулирование карабахского конфликта может быть достигнуто исключительно посредством мирных переговоров в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, написал глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в своем микроблоге в Twitter.
«Милитаризм и бряцание оружием – иррациональны, прискорбны, если не абсурдны», - отметил он.
Глава МИД Армении заявил о несогласованности в Азербайджане языков, предназначенных для внутреннего потребления и переговоров.
Он также заявил, что за столом переговоров необходима более ответственная и разумная сторона.
Напомним, что сегодня на военном параде, посвященном 100-летию создания ВС Азербайджана, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «противник должен понимать, что нет такого военного и стратегического объекта, который бы не смогла уничтожить азербайджанская армия».
По его словам, «скорейшее восстановление территориальной целостности Азербайджана также в интересах армянской стороны».
«Армения не может и не сможет вести с нами конкуренцию. Историческая справедливость на нашей стороне, мы обладаем военной и экономической мощью», - заявил И.Алиев.