ԱԺ կողմից Պետգույքի կոմիտեին փոխանցած «Չայկա» ավտոմեքենաները կապ չունեն Մանվել Գրիգորյանի հետ և չեն վաճառվել
29/06/2018 12:25
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն հերքում է «Ժողովուրդ» օրաթերթի այսօր հրապարակած տեղեկությունը, որ այս տարի մարտին Ազգային ժողովի կողմից վարչությանը փոխանցած երեք «Չայկա» ավտոմեքենաները գնվել են Մանվել Գրիգորյանի կողմից:
«Մանվել Գրիգորյանի ավտոտնակում հայտնաբերված մեքենաները այս մեքենաների հետ կապ չունեն: Ազգային ժողովի փոխանցած մեքենաները դեռևս գնահատված չեն, հետևաբար դրանք չեն կարող աճուրդի հանվել և վաճառվել: Դրանք շարունակում են կանգնած մնալ Մերձավան տանող ճանապարհին գտնվող մեր պահառության վայրում», - Aysor.am-ի թղթակցին փոխանցեցին կոմիտեից:
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից նաև տեղեկացրին, որ եթե մեքենաները գնահատվեն 5 մլն և ավելի դրամ, ապա դրանց վաճառքի մասին որոշում կարող է ընդունել կառավարությունը:
«Կա մի նրբություն ևս, որը կարող է նաև այս մեքենաների նկատմամբ կիրառվել՝ կախված գնահատման արդյունքից: Նախկինում, երբ կոմիտեն վարչություն էր, կարգ գոյություն ուներ, որի համաձայն՝ 5 մլն և ավելի արժեքով մեքենաները վաճառվում են կառավարության որոշմամբ: Այս հարցը մտնում է նիստ, ինչպես դա եղավ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սպասարկած մեքենայի պարագայում, հետո արդեն աճուրդից աճուրդ գինը 20 տոկոսով նվազում է: Ցածր գնի դեպքում դա արդեն կառույցի ղեկավարի հրամանով է արվում, աճուրդների մասին տեղեկություններն էլ տեղադրվում են կայքում», - հավելեցին կոմիտեից:
Պետգույքի կոմիտեից Aysor.am-ին նաև լուսանկարներ են տրամադրել պահառության վայրից, որտեղ և կայանած են «Չայկա» ավտոմեքենաները:

Переданные парламентом Комитету по управлению госимуществом автомобили «Чайка» не проданы Манвелу Григоряну (Фото)
29/06/2018 14:19
Комитет по управлению госимуществом опровергает опубликованную сегодня газетой «Жоховурд» информацию о том, что переданные парламентом Армении в марте этого года управлению три автомобиля «Чайка» куплены Манвелом Григоряном.
«Обнаруженные в автопарке Манвела Григоряна машины не имеют никакой связи с этими автомобилями. Переданные Национальным Собранием Армении машины пока не прошли оценку, следовательно, не могут быть выставлены на аукцион и проданы. Они продолжают оставаться в месте нашего хранения, которое находится по дороге в Мердзаван», - передали Aysor.am в комитете.
В Комитете по управлению госимуществом сообщили также, что если бы машины будут оценены в 5 млн. и более драмов, то решение об их продаже может принять правительство.
«Есть еще одна тонкость, которая может быть применена к этим машинам, в зависимости от результата оценки. В прошлом, когда комитет был управлением, существовал порядок, согласно которому машины стоимостью 5 млн. и больше драмов продаются решением правительства. Этот вопрос вносится на заседание, как это было в случае с обслуживающей Левона Тер-Петросяна машиной, потом уже после каждого аукциона цена снижается на 20 процентов. В случае низкой цены это уже делается согласно приказу руководителя структуры, информация об аукционах размещается на сайте», - добавил в комитете.
В Комитете по управлению госимуществом Aysor.am предоставили также фотографии с места хранения, где припаркованы автомобили «Чайка».