Արցախը տվել է հանրահռչակ ֆիզիկոսների մի ողջ համաստեղություն. Ստեփանակերտում միջազգային գիտաժողով է անցկացվում
Արցախում անցկացվում է «Քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի նոր տենդենցներ» խորագրով միջազգային գիտաժողով, ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել գիտաժողովի մասնակիցներին: Դրանում մասնավորապես ասված է.
««Քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի նոր տենդենցներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովի անցկացումն Ստեփանակերտում կարևոր և պահանջված իրադարձություն է մեր երկրի համար:
Ճշգրիտ գիտությունների զարգացումը մեր կողմից դիտարկվում է որպես Արցախի կրթական և գիտական համակարգի ռազմավարական ուղղություններից մեկը: Մեր ժողովուրդն ունի բնատուր հակում ճշգրիտ գիտությունների նկատմամբ, ինչի մասին է վկայում այն փաստը, որ Արցախը տվել է հանրահռչակ ֆիզիկոսների մի ողջ համաստեղություն:
Ակնհայտ է, որ ժամանակակից պայմաններում գիտության այս ճյուղի զարգացումն անհնարին է առանց միջազգային գիտակենտրոնների հետ համագործակցության: Ողջունելի է, որ այս գիտաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներ ներկայացնող առաջատար գիտնականներ: Ձեր մասնակցությունը կարևոր է ոչ միայն գործնական, այլ նաև բարոյական և մարդասիրական տեսանկյուններից, քանի որ, մեր խորին համոզմամբ, գիտակրթական ոլորտում փոխգործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի միմիայն գիտության զարգացմանը, ինչը համամարդկային արժեք է և դուրս է պետությունների սահմաններից:
Համոզված եմ, որ գիտաժողովն արդյունավետորեն կլուծի իր առջև դրված խնդիրները:
Համաժողովի անցկացումն Ստեփանակերտում բոլորիդ համար լավ հնարավորություն է նաև տեղում ծանոթանալու մեր հանրապետությանը, նրա պատմամշակութային արժեքներին և անձնական կարծիք կազմելու մեր ժողովրդի ու երկրամասի մասին:

В Степанакерте проходит международная конференция «Новые тенденции в квантовой и мезоскопической физике»
Президент НКР Бако Саакян направил послание участникам международной конференции «Новые тенденции в квантовой и мезоскопической физике», которая проходит в Степанакерте.
«Проведение в Степанакерте международной конференции «Новые тенденции в квантовой и мезоскопической физике» важно и востребовано для нашей страны.
Развитие точных наук рассматривается нами как одно из стратегических направлений образовательной и научной системы Арцаха. Наш народ имеет врожденную склонность к точным наукам, о чем свидетельствует тот факт, что Арцах дал миру целое созвездие известных физиков.
Очевидно, что в современных условиях развитие этой отрасли науки невозможно без сотрудничества с международными научными центрами. Отрадно, что в этой конференции принимают участие ведущие ученые из разных стран. Ваше участие важно не только с практической, но и моральной и гуманитарной точек зрения, поскольку, по нашему глубокому убеждению, взаимодействие в научно-образовательной сфере должно быть исключительно направлено на развитие науки, что является общечеловеческой ценностью и выходит за границы государств.
Уверен, что конференция эффективно решит поставленные перед ней задачи.
Проведение конференции в Степанакерте также хорошая возможность для всех вас ознакомиться с нашей республикой, ее историко-культурными ценностями и составить личное мнение о нашем народе и стране.