Արցախում մարտական հրաձգությամբ զորավարժություն է անցկացվել
Հունիսի 28-ին բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի հետ անց է կացվել մարտական հրաձգությամբ մարտավարական զորավարժություն, որի ընթացքում խաղարկվել են ինչպես պաշտպանողական, այնպես էլ հարձակողական բնույթի գործողություններ, տեղեկացնում են ՊԲ լրատվական ծառայությունից:
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ հարձակման անցած հակառակորդի ուժերի դեմ մարտի մեջ են մտել առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող գումարտակներից մեկի զինծառայողները:
Կազմակերպելով զբաղեցրած շրջանի պաշտպանությունը և թույլ չտալով մխրճված հակառակորդի հետագա առաջխաղացումը՝ ենթակա ստորաբաժանումները զեկուցել են ընդհանուր իրադրության, հակառակորդի զինուժի գործողությունների ու դրանց ընթացքի մասին: Այնուհետև վերախմբավորելով ուժերը և ստանալով համապատասխան աջակցություն` իրականացրել են հակառակորդի թիրախների խոցում, հակագրոհի կազմակերպում, որի ընթացքում վերականգնել են առաջնագիծը, իսկ նահանջի դիմած հակառակորդի նկատմամբ իրականացրել հետապնդում՝ առավելագույնս վնաս պատճառելով նրա կենդանի ուժին ու զինտեխնիկային:
Նշենք նաև, որ զորավարժությունն անց է կացվել համաձայն սահմանված նորմացույցերի` ստուգելու համար անձնակազմին առաջադրված խնդիրները ճիշտ ու ժամանակին կատարելու ունակությունները, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն թե՛ պաշտպանության կազմակերպման, և թե՛ հակառակորդի մտադրությունները ձախողելու գործում:

В Арцахе прошли тактические учения с боевой стрельбой
Тактические учения с боевой стрельбой проведены 28 июня с одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах, дислоцированной в восточном направлении линии соприкосновения, сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
В ходе учений были разыграны действия как оборонительного, так и наступательного характера.
По сценарию учений, с силами наступающего противника в бой вступили военнослужащие одного из несущих боевое дежурство на передовой батальонов.
Организовав оборону занятого района и не позволяя дальнейшего продвижения вторгшегося противника, подразделения доложили об общей обстановке, действиях ВС условного противника.
Затем, перераспределив силы и получив соответствующую поддержку, поразили мишени противника, организовали контрнаступление, в ходе которого восстановили передовую, а в отношении отступающего противника предприняли преследование, причинив максимальный ущерб его живой силе и военной технике.
Как отмечается, учения проводились в соответствии с установленными нормативами с целью проверки навыков грамотного и своевременного выполнения личным составом поставленных задач, которые имеют важное значение как для организации обороны, так и в деле срыва намерений противника.