էլեկտրաէներգիայի սակագինն ամենաքիչը կարելի է այսօր իջեցնել 4-5 դրամով. անկախ փորձագետ
էլեկտրաէներգիայի սակագինն իջեցնելու տեղ կա, լրագրողների հետ զրույցում ասաց անկախ էներգետիկ փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանը, ով մասնակցում է այսօր ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանի նախաձեռնած կլոր սեղանի շուրջ հանդիպում-քննարկմանը:
Նա ընդգծեց, որ արդեն մեկ ու կես տարի է համագործակցում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ.
«Անընդհատ վիճել եմ, ապացուցել եմ, որ տեղ կա ու մատով ցույց եմ տվել, թե որտեղից կարելի է անել, որպեսզի էլետրաէներգիայի արտադրությունը, տեղափոխումը, բաշխումը, սպառողներին մատակարարելը լինի հուսալի և շահավետ», - նշեց նա:
Արզումանյանն ընդծեց, որ էլցանցերում չարդարացված կորուստների վերլուծությունը ցույց է տվեց՝ այնտեղ կան ռեզերվներ, և այնտեղ աշխատող մարդկանցից է կախված, որ այդ կորուստների պատճառները վեր հանելով՝ կարողանան դրանք վերացնել։
Դիտարկմանն, ունի արդյոք հաշվարկներ, թե ունեք որքանով կարելի է նվազեցնել փորձագետը նշեց.
«էլեկտրաէներգիայի սակագինն ամենաքիչը կարելի է այսօր իջեցնել 4-5 դրամով, իսկ հետագայում տեսնենք՝ ինչպես կլինի»։

Тариф на электроэнергию можно снизить на 4-5 драмов – независимый эксперт
Тариф на электроэнергию может быть снижен, заявил сегодня в беседе с журналистами эксперт Эдуард Арзуманян, участвующий в инициированной министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артуром Григоряном встрече-обсуждении.
Он подчеркнул, что уже в течение года сотрудничает с Комиссией по регулированию общественных услуг Армении.
«Я постоянно спорил и доказывал, что тариф может быть снижен, указывал, как можно сделать, чтобы производство электроэнергии, передача, распределение и снабжение потребителям были надежными и выгодными», - отметил он.
Эдуард Арзуманян отметил, что анализ необоснованных потерь в распределительной сети показал, что здесь есть резервы и от работающих там людей зависит выявление причин этих потерь и их устранение.
На вопрос, есть ли у него расчеты, насколько могут быть снижены тарифы, эксперт отметил: «Сегодня тариф на электроэнергию можно снизить самое меньшее на 4-5 драмов, а в дальнейшем видно будет».