Կարեն Կարապետյանի նոր կուսակցությունը կլինի ՀՀԿ-ի վերջը. «Ժամանակ»
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը դեռևս շարունակում է մնալ ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ, բայց դա միայն այն պատճառով, որ նա դեռ չի կողմնորոշվում, թե ինչպես է շարունակելու իր քաղաքական գործունեությունը: Նրան համոզում են մնալ ՀՀԿ-ում և փորձել միասին ոտքի հանել կուսակցությունը, բայց մյուս կողմից՝ Կարապետյանը տեսնում է, որ այդ կուսակցությունը օր օրի ավելի է քայքայվում և որպես քաղաքական պրոյեկտ դառնում անհեռանկար:
Կարապետյանը իր ռուսական հովանավորների հետ կարող է ձեռնամուխ լինել նոր կուսակցության ձևավորմանը: Տեղեկություններ կան, որ «Տաշիր խմբի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի ներկայացուցիչները շարունակում են նոր կուսակցության ստեղծման շուրջ բանակցությունները տարբեր անհատների և խմբավորումների հետ:
ՌԴ իշխանություններն ունեն երկու ծրագիր` մաքսիմում տապալել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը և իշխանության բերել իրենց կողմից վերահսկելի քաղաքական ուժի, կամ գոնե առաջին փուլի համար ձևավորել ուժեղ ընդդիմություն, որը ցանկացած պահի կկարողանա օգտագործել հասարակական դժգոհությունը, և համաժողովրդական շարժման միջոցով թավշյա հեղափոխություն իրականացնել: Հասարակական դժգոհության հասունացման հարցում Ռուսաստանը գործուն աջակցություն կցուցաբերի:
Բայց եթե նախկին վարչապետը իրոք նոր կուսակցություն ստեղծի, որի հետևում կանգնած կլինի ռուսական կապիտալն ու Ռուսաստանի քաղաքական աջակցությունը, ապա դա իսկապես կլինի ՀՀԿ-ի վերջը»:

«Жаманак»: Новая партия Карена Карапетяна станет концом Республиканской партии
Газета «Жаманак» пишет, что бывший премьер-министр Карен Карапетян все еще продолжает оставаться первым вице-председателем Республиканской партии Армении (РПА), однако лишь потому, что он еще не сориентировался, как продолжит свою политическую деятельность. Его уговаривают остаться в РПА и попытаться вместе поставить партию на ноги, но, с другой стороны, Карапетян видит, что партия с каждым днем все больше разваливается и становится бесперспективной в качестве политического проекта.
Карапетян вместе со своими российскими покровителями может инициировать создание новой партии. Есть сведения, что представители владельца группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна продолжают переговоры о создании новой партии с различными деятелями и группировками.
У российских властей есть две программы – свергнуть полностью правительство Никола Пашиняна и привести к власти подконтрольную им политическую силу или хотя бы для первого этапа сформировать сильную оппозицию, которая в любой момент сможет использовать общественное недовольство и совершить бархатную революцию посредством общенародного движения. В вопросе нарастания общественного недовольства Россия окажет практическую поддержку.
Однако если бывший премьер-министр действительно создаст новую партию, за которой будет стоять российский капитал и политическая поддержка России, то это на самом деле станет конец РПА», - пишет газета.