Ռոհանի. Իրանական նավթի արտահանումն արգելելն անհեթեթ է
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է իրանական նավթի արտահմանման արգելքի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի ազդարարած պատժամիջոցների անհեթեթության մասին, հայտնել է Mehr գործակալությունը:
«Ամերիկացիները հայտարարել են, թե ցանկանում են լիովին դադարեցնել իրանական նավթի արտահանումը, բայց նրանք չեն հասկանում, թե ինչ են ասում:
Դա անիմաստ է, քանի որ Իրանը չի կարող արտահանել իր նավթը, մինչդեռ (մերձավորարևելյան) նավթը միևնույն է կշարունակի ստացվել արտաքին շուկաներում», - հայտարարել է Ռոհանին: Իրանի նախագահը հավելել է, որ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հիմանական նպատակը հանրապետության քաղաքացիների վրա ճնշում գործադրելն է: Իրանի Shana գործակալության տվյալով՝ հուլիսին Իրանի նավթի արտահանումը կազմել է օրական 2,61 միլիոն բարել:
Երկուշաբթի Պետական դեպարտամենտի քաղաքական պլանավորման բաժնի տնօրեն Բրայան Հուքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստվում է Իրանի նավթային եկամուտները կրճատել «մինչև զրո»՝ էներգետիկական պատժամիջոցների օգնությամբ, որոնք, նրա խոսքով՝ «կվերսկսվեն նոյեմբերի 4-ին»:

Роухани заявил, что запрещать экспорт иранской нефти бессмысленно
Президент Ирана Хасан Роухани заявил о бессмысленности анонсированных санкций США по запрету экспорта иранской нефти, сообщило агентство Mehr.
"Американцы заявили, что хотят полностью прекратить экспорт иранской нефти, но они не понимают, о чем говорят. Это бессмысленно, поскольку Иран не сможет экспортировать свою нефть, тогда как нефть [ближневосточного] региона все равно продолжит поступать на внешние рынки", - заявил Роухани.
Президент Ирана добавил, что "основная цель санкций США - оказать давление на граждан республики".
По данным иранского агентства Shana, экспорт нефти Ирана в июле составил 2,61 млн баррелей в сутки. С марта 2018 года Иран в среднем экспортировал 2,1 млн баррелей в сутки.
В понедельник директор отдела политического планирования Госдепартамента Брайан Хук заявил, что США собираются сократить "до нуля" нефтяные доходы Ирана с помощью энергетических санкций, которые, по его словам, "будут возобновлены 4 ноября".