«Փաստ». Փաշինյանը չի հաշտվում այն մտքի հետ, որ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է Սերժ Սարգսյանի կողմից առաջադրված մարդ
04/07/2018 10:04
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, Սահմանադրությամբ նախատեսված յոթ տարին չի պաշտոնավարի: Մեր ունեցած տեղեկություններով, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուզում է այս պաշտոնում ևս յուրային մարդ «դնել»: Չնայած ժամանակին նա հայտարարել էր, որ անձամբ է տեսել համապատասխան փաստաթղթերն այն մասին, որ Սարգսյանը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունը կորցրել է 2011 թվականի դեկտեմբերին (հասարակությանն այդպես էլ այդ տեղեկանքը չներկայացվեց), չնայած, որ Արմեն Սարգսյանը վայելում է հասարակության զգալի մասի հարգանքն ու, ինչու ոչ, սերը, Փաշինյանը չի հաշտվում այն մտքի հետ, որ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է մարդ, ով առաջադրվել է Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Մեր աղբյուրի պնդմամբ, հաշվի առնելով, որ սահմանադրական հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են, հիմա բանակցություններ են ընթանում, որ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո Արմեն Սարգսյանը հրաժարական ներկայացնի, և նախագահ ընտրվի արդեն խորհրդարանական նոր մեծամասնության կողմից: Քանի որ նման սցենարը միանշանակ չի ընդունվի հասարակության կողմից, Փաշինյանը փորձում է գտնել առավել «բացատրելի» պատճառաբանություններ»:

«Паст»: Пашинян не может свыкнуться с мыслью, что должность президента занимает выдвинутый Серджем Саргсяном человек
04/07/2018 11:21
Газета «Паст» пишет, что президент Армении Армен Саркисян, по всей видимости, не останется на этой должности в течение семи предусмотренных Конституцией лет. По нашим сведениям, премьер-министр Никол Пашинян хочет «назначить» на эту должность также своего человека. Несмотря на то, что в свое время он заявил, что сам лично видел документ, подтверждающий что Армен Саркисян с декабря 2011 года отказался от гражданства Великобритании (эта справка так и не была представлена общественности), несмотря на то, что Армен Саркисян завоевал уважение, и почему бы нет, любовь, большей части общества, Пашинян не может свыкнуться с мыслью, что должность президента занимает человек, выдвинутый Сержем Саргсяном.
Как передает наш источник, учитывая, что конституционные возможности резко ограничены, сейчас идут переговоры, чтобы после внеочередных парламентских выборов Армен Саркисян подал в отставку и президент был избран уже новым парламентским большинством. Поскольку подобный сценарий будет воспринят обществом неоднозначно, Пашинян пытается найти наиболее «приемлемые» аргументы», - отмечает издание.