Դավիթ Հարությունյանի կարծիքով Մարտի 1-ի գործով առաջադրված մեղադրանքը խնդիրներ կարող է առաջացնել Սահմանադրության հետ
Մարտի 1-ի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործը և պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի սխալ հոդվածով մեղադրանք առաջադրելը արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանի կարծիքով խնդիրներ կարող է առաջացացնել ՀՀ Սահմանադրության հետ։
«Ընդամենը անհրաժեշտ է ընթերցել Սահմանադրության 72-րդ հոդվածը։ Ես հասկանում եմ, որ իշխանությունների համար շատ կարևոր է ամենօրյա լարվածություն պահել։ Բայց ես կարծում եմ, որ դա չի կարելի անել այս գնով։ Եվ ես կարծում եմ, որ սա շատ լուրջ հարված էր թե՛ այլ բացահայտումներին, թե՛ նպատակին։ Այս շտապողականությունը, որի արդյունքում խախտվում է Սահմանադրությունը, անթույլատրելի է», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում պատասխանելով հարցին՝ հայտարարեց Հարությունյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ իրավապահ մարմիններն ավելի լուրջ կվերաբերվեն իրենց աշխատանքին, քանի որ նման սխալներով իրավապահներն արժեզրկում են կատարված «շատ կարևոր աշխատանքը»։
Առաջացած իրավական հակասությանն ավելի վաղ Aysor.am-ը անդրադարձել էր։ Բանն այն է, որ Մարտի 1-ի գործով միակ մեղադրյալ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով՝ Հայաստանի Հանրապետության գործադիր մարմնի ղեկավար անձի՝ պաշտպանության նախարարի և այլ անձանց կողմից 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մինչև նույն թվականի մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու դեպքի առթիվ: Սա այն դեպքում, երբ 2008-ին Քրեական օրեսնգրքի նույն հոդվածը այդ հանցակազմին չի վերաբերել և այն ավելացել է միայն 2009 թվականի մարտին։

Выдвинутое по делу 1 марта обвинение может вызвать проблемы с Конституцией – Давид Арутюнян
Возбужденное в связи с собвтиями 1 марта уголовное дело и предъявленное экс-министру обороны Микаелу Арутюняну по неправильной статье Уголовного кодекса Армении обвинение может вызвать проблемы с Конституцией республики, такое мнение высказал сегодня экс-министр юстиции Давид Арутюнян.
«Необходимо всего лишь прочитать статью 72 Конституции. Я понимаю, что для властей очень важно сохранять повседневную напряженность. Но я считаю, что так нельзя делать в случае этого дела. И я придерживаюсь мнения, что это очень серьезный удар и по другим разоблачениям, и по самой цели. Поспешность, в результате которой нарушается Конституция, – недопустима», - заявил сегодня на брифинге Давид Арутюнян.
Он выразил надежду, что правоохранительные органы начнут серьезнее относиться в своей работе, поскольку из-за подобных ошибок обесценивается выполненная правоохранителями «очень важная работа».
Ранее Aysor.am обращался к упомянутому правовому противоречию. Дело в том, что бывшему министру обороны Армении Микаелу Арутюняну, обвиняемому по делу 1 марта, предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.300.1 УК – по факту насильственного свержения конституционного строя руководящим лицом исполнительной власти – министром обороны, и рядом других лиц, в период с 23-го февраля по 2-е марта 2008 года. И это в том случае, когда в 2008 году указанная статья Уголовного кодекса не содержала подобного состава преступления и была добавлена только в марте 2009 года.