Իրանը սպառնացել է արգելափակել Հորմուզի նեղուցը նավթի մատակարարումների համար
Իրանը հայտարարել է Հորմուզի նեղուցը նավթ տեղափոխող օտարերկրյա նավերի համար փակելու և Պարսից ծոցում նավթի մատակարարումներն արգելափակելու պատրաստակամության մասին, եթե ԱՄՆ-ն փորձի հասնել իրանական նավթի վաճառքի արգելքին: Այդ մասին հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Սարալա» բազայի հրամանատարի տեղակալ Իսմաիլ Կոուսարին՝ YJС պորտալին տված հարցազրույցում:
«Եթե նրանք պատրաստվում են արգելափակել իրանական նավթի արտահանումը, մենք թույլ չենք տա նավթ արտահանել աշխարհի այլ երկրներ Հորմուզի նեղուցով», - ասել է Կոուսարին և հավելել, որ «ԱՄՆ-ի ցանկացած թշնամական գործողություն նրանց թանկ կարժենա»: Նա նաև նշել է, որ Պարսից ծոցից Հորմուզի նեղուցով է անցնում համաշխարհային նավթի 20 տոկոսը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս Իրանի միջուկային համաձայնագրից և ակտիվացնում պատժամիջոցներն իրանի նկառմամբ:

Иран пригрозил заблокировать поставки нефти в Персидском заливе
В случае, если США восстановят санкции против Ирана и введут запрет на продажу иранской нефти, Тегеран может заблокировать поставки нефти в Персидском заливе через Ормузский пролив. Об этом заявил заместитель командующего Корпуса стражей исламской революции в Тегеране Исмаил Коусари в интервью порталу YJС.
«Если они хотят остановить иранский экспорт нефти, мы не допустим, чтобы какая-либо партия нефти проходила через Ормузский пролив»,— пообещал господин Коусари и добавил, что «любые недружелюбные действия США дорого им обойдутся».
Он подчеркнул, что 20% мировой нефти транспортируется из Персидского залива через Ормузский пролив, поэтому мир нуждается в этой нефти.
Отношения между США и Ираном ухудшились после того, как 8 мая президент США Дональд Трамп объявил о выходе из ядерной сделки 2015 года и возобновлении санкций против Ирана.