Արա Վարդանյանն այսօր եկել է աշխատանքի, և հիմնադրամի գործունեությունը շարունակվում է
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախագահ Արա Վարդանյանն ազատ արձակվելուց հետո այսօր եկել է աշխատանքի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հիմնադրամի մամուլի խոսնակ Անուշ Մարտիրոսյանը։
«Հիմնադրամը շարունակում է անխափան աշխատել, ստանում է նվիրատվություններ, բոլոր ծրագրերը նախատեսված կարգով ընթանում են», - տեղեկացրեց խոսնակը։
Նրա խոսքով՝ Արցախի Թաղասեր գյուղում համայնքային կենտրոնի բացում է տեղի ունեցել, իսկ հուլիսի 14-16-ին դարձյալ Արցախում կայանալու են տների, համայնքային կենտրոնի բացում։
«Աշխատանքային գործընթացում որևէ բան չի փոխվել։ Հիմնադրամից չկա և չի եղել որևէ լումայի պակասորդ», - մեզ հետ զրույցում ասաց Մարտիրոսյանը։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել էր 1 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել Արա Վարդանյանին, որը ձերբակալվել էր հուլիսի 2-ին։ Արա Վարդանյանը ԱԱԾ-ի կողմից կասկածվում էր յուրացումներ կատարելու մեջ։
Վարդանյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը Aysor.amթղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել էր, որ Վարդանյանը չի ընդունում իրավապահ մարմնի կասկածանքները և պնդել, որ որևէ յուրացում չի կատարվել հիմնադրամից։
«Արա Վարդանյանի գործողություններում հանցակազմ չկա, և նա չի ընդունում իրավապահ մարմնի հայտնած կասկածանքը, որի համար ինքն այժմ ձերբակալված է», - մեզ հետ զրույցում ասել էր փաստաբանը։

Всеармянский фонд «Айастан» продолжает свою деятельность: Ара Варданян – на работе
Директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян после освобождения пришел сегодня на работу, заявила в беседе корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь фонда Ануш Мартиросян.
«Фонд продолжает бесперебойно работать, получает пожертвования, все программы реализуются в предусмотренном порядке», - сообщила пресс-секретарь.
По ее словам, в селе Тагасер Гадрудского района Арцаха состоялось открытие общинного центра, а 14-16 июля в Арцахе опять запланировано открытие домов и общинного центра.
«В рабочем процессе ничего не изменилось. Никакой недостачи в фонде нет, и не было», - заявила Ануш Мартиросян.
Ранее Aysor.am сообщал, что суд общей юрисдикции Еревана принял решение освободить Ара Варданяна под залог в размере 1 млн. драмов, который был задержан 2 июля Службой национальной безопасности по подозрению в растрате и злоупотреблении полномочий.
Адвокат Ара Варданяна Лусине Саакян заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am, что Варданян не согласен с подозрением правоохранительных органов и утверждает, что какой-либо растраты из фонда не было.
«В действиях Ара Варданяна нет состава преступления и он не согласен с подозрениями правоохранительного органа, из-за которых он сейчас задержан», - заявила в беседе с нами адвокат.