Առանց հիմքերի չեմ կարող պատասխանել այս հարցերին. Փաշինյանը՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման վտանգների մասին
06/07/2018 11:37
Ես հույս ունեմ, որ ներկաներից որևէ մեկը որևէ կասկած չունի, որ մենք և կոնկրետ ես, այս հարցում չունեմ ոչ մի այլ շահագրգռվածություն ու նպատակադրում՝ բացի ՀՀ հավասարակշռված շահը, Վայոց Ձոր կատարած այցի ժամանակ ներկաների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով Ամուլսարի հանքի շահագործումից:
Անդրադառնալով հանքի շահագործման դեմ բողոքներին՝ Փաշինյանը նշեց, որ նախ պետք է հասկանալ, թե որքանով է արդարացված բողոքը:
«Գուցե որպես անհատ ամեն ծառն ինձ համար ավելի թանկ է, բայց վարչապետի կարգավիճակում ես պարտավոր եմ լինել հավասարակշռված և հակակշռված, ես չեմ կարող շահերի միայն մի խումբ հաշվի առնել», - նշեց նա:
Խոսելով Ամուլսար այցի, բնապահպանների և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների մասին՝ Փաշինյանը նշեց, որ ինքը հստակեցրել է՝ հանքի շահագործման համար երկու հիմնական հարցի պատասխան պետք է գտնել՝ արդյոք հանքի շահագործումը նեգատիվ ազդեցություն է ունենալու ջրահավաք ավազանի վրա և աղտոտելու է ջրերը և արդյոք այն նեգատիվ ազդեցություն է ունենալու Ջերմուկ քաղաքի՝ որպես առողջարանային կենտրոնի վրա:
«Որպես ՀՀ վարչապետի՝ իմ կարծիքը այս երկու հարցերի պատասխանների վերաբերյալ պետք է հիմնվի փաստերի վրա: Ամեն պոզիտիվ և նեգատիվ որոշում ունի իր գինը, և ես առանց հիմքերի չեմ կարող պատասխաննել այս հարցերին», - նշեց նա:
Փաշինյանը չհամաձայնեց ներկաների այն պնդման հետ, որ ամեն դեպքում հանքի շահագործումը չի լինելու անվտանգ՝ առաջարկելով այս հարցի պատասխանը գտնել միասնական աշխատանքի արդյունքում:
«Եթե պարզվի, որ շահագործումն այդ նեգատիվ ազդեցությունը չունի՝ ի՞նչ հիմքով ենք պայքարելու այդ շահագործման դեմ, ուղղակի որ չենք ուզո՞ւմ շահագործվի և վերջ: Ես առաջարկում եմ ստեղծել մեխանզիմ այս հարցերի համատեղ պատասխանները գտնելու համար, որովհետև ձեր գտած պատասխանը միայն ձեր գտած պատասխանն է, Լիդիանինն իր գտածն է, կառավարության պատասխանը՝ կառավարության գտածը: Մեզ պետք է գտնել մի պատասխան, որը բոլորիս համար փաստարկված լինի», - նշեց վարչապետը:

Я не могу без оснований ответить на эти вопросы – Пашинян об опасности эксплуатации Амулсарского месторождения
06/07/2018 13:58
«Надеюсь, ни у кого из присутствующих не сомнения в том, что в этом вопросе у нас, и лично у меня никакой другой заинтересованности и цели кроме сбалансированного интереса государства нет», - заявил сегодня в ходе встрече в Вайоц Дзоре премьер-министр Никол Пашинян, обратившись к ситуации вокруг эксплуатации Амулсарского месторождения.
Касаясь протестующих против эксплуатации месторождения, Никол Пашинян отметил, что, прежде всего, нужно понять, насколько оправданы эти протесты.
«Может для меня как человека дороже каждое дерево, однако в статусе премьер-министра Армении я обязан проявить взвешенность и уравновешенность, я не могу учитывать только одну группу интересов», - отметил он.
Говоря о визите в Амулсар, встречах с экологами и представителями компании «Лидиан Армения», Пашинян отметил, что он уточнил, что для эксплуатации месторождения должны быть найдены два основных ответа – окажет ли эксплуатация месторождения негативное воздействие на водосборный бассейн, и повлияет ли негативно на Джермук – как на лечебно-оздоровительный центр.
«Мое мнение как премьер-министра страны относительно ответов на эти вопросы должно быть основано на фактах. Любое позитивное или негативное решение имеет свою цену и я без оснований не могу ответить на эти вопросы», - сказал Пашинян.
Пашинян не согласился с утверждением присутствующих о том, что эксплуатация месторождения во всех случаях не будет безопасной, предложив найти ответ на этот вопрос в результате совместной работы.
«Если выяснится, что эксплуатация не имеет негативного воздействия, на каком основании мы будет бороться против этого, просто потому, что не хотим, чтобы месторождение эксплуатировалось и все? Я предлагаю создать механизм для поиска совместных ответов на эти вопросы, поскольку найденный вами ответ является лишь вашим, а найденный компанией «Лидиан Армениа» – лишь ее ответом. Нам нужно найти ответ, который будет аргументированным для всех», - сказал премьер-министр.