Հարկային ոլորտում պետք է գնալ «դուխով փոփոխությունների». Վարչապետ
Կառավարությունը բացասական եզրակացություն է տվել Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավորների՝ եկամտահարկի դրույքաչափերը մինչև 500 հազար դրամի դեպքում՝ 20 տոկոս, իսկ 500 հազարից ավելիի դեպքում 25 տոկոս նվազեցնելու նախագծին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ կառավարությունը սկզբունքորեն համաձայն է եկամտահարկի դրույքաչափերի նման փոփոխություններին, սակայն դա պետք է լինի ամբողջական հարկային փաթեթի շրջանակներում:
«Մենք գնում ենք այն ճանապարհով, որ ուղղակի հարկերի դրույքաչափերը վերանայելու եղանակով հնարավորություն ստեղծվի, որ այդ միջոցներն ուղղվեն տնտեսության զարգացմանը: Պետք է հավասարակշռված մոտեցում ունենանք, քանի որ դրա արդյունքում տեղի է ունենալու հարկային մուտքերի որոշակի նվազում», - ասաց նա:
Ա. Ջանջուղազյանի խոսքով՝ մոտավորապես, դա կազմում է 45-47 միլիարդ դրամ:
«Այսպիսի փոփոխությունը պետք է ուղեկցվի այդ միջոցների փոխհատուցման որևէ ծրագրով: Տպավորություն կար, որ դա հնարավոր է իրականացնել վարչարարության միջոցով, բայց միայն դրանով խնդիրը չի կարող լուծվել», - նշեց նախարրաը:
Նա ընդգծեց՝ առաջարկում է հեղինակներին ձեռնպահ մնալ այս փոփոխությունից:
«Բայց մենք օրակարգում ենք պահում խնդիրը», -  ասաց նախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց, որ նախորդ շաբաթ Դիլիջանում քննարկման ժամանակ որոշել են, որ այս ոլորտում պետք է գնալ «դուխով փոփոխությունների»:
«Մենք ճիշտ եզրահանգման ենք եկել, որպեսզի ոչ թե գնանք հարկային օրենսգրքի հատվածական փոփոխությունների, այլ որոշակի դադար վերցնենք, լուրջ հետազոտական աշխատանք կատարենք ու ամբողջական փոփոխությունների գնանք: Պետք է ինտենսիվացնենք աշխատանքը, որ ժամկետները հետաձգելու կարիք չունենանք: Սեպտեմբերին պետք է փաթեթը արդեն Ազգային ժողով ներկայացնենք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ գործարար դաշտը անհամբերությամբ սպասում է այս որոշումներին:

В налоговой сфере нужно идти на «изменения с духом» – премьер-министр
Правительство Армении дало отрицательное заключение проекту парламентской фракции Республиканской партии Армении о снижении ставки подоходного налога на 20% в случае зарплаты в размере 500 тысяч драмов и на 25% – в случае зарплаты выше 500 тысяч драмов.
Министр финансов Атом Джанджугазян отметил, что правительство принципиально несогласно с подобными изменениями ставки подоходного налога, поскольку это должно произойти в рамках всего налогового пакета.
«Мы идем по тому пути, чтобы посредством пересмотра ставок прямых налогов создалась возможность для направления этих средств в развитие экономики. Мы должны проявить сбалансированный подход, поскольку в результате этого произойдет определенное снижение налоговых поступлений», - сказал он.
По словам А.Джанджугазяна, эта сумма составит приблизительно 45-47 млн. драмов.
«Подобное изменение должно сопровождаться какой-либо программой возмещения этих средств. Создается впечатление, что это возможно осуществить посредством администрирования, однако проблема не может быть решено только за счет этого», - отметил он.
Министр подчеркнул, что предлагает авторам проекта воздержаться от этого в ближайшее время.
«Однако этот вопрос останется в повестке», - сказал министр.
Премьер Никол Пашинян подчеркнул, что на прошлой неделе во время обсуждения в Дилижане было решено, что в этой сфере нужно идти на «изменения с духом».
«Мы пришли к правильному заключению – не идти на частичное изменение Налогового кодекса, а взять определенный перерыв, провести серьезную исследовательскую работу и пойти на комплексное изменение. Мы должны интенсифицировать работы, чтобы не пришлось отложить сроки. В сентябре мы уже должны представить пакет в парламент», - сказал Никол Пашинян, добавив, что бизнес сообщество с нетерпением ждет этих решений.