Ընտրությունները կանցկացվեն 2019-ի մարտ-ապրիլ ամիսներին. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջիանի Բուքիքիոյի հետ՝ փորձագիտական կարծիքը շատ արագ տալու առնչությամբ, որ ընտրությունները շուտ տեղի ունենան։
«Սկզբունքորեն Վենետիկը կարող է մեկ շաբաթվա ընթացքում կարծիք տալ, մենք կարող ենք նշանակել ընտրությունների ժամկետ, հետո Վենետիկի հանձնաժողովը կարող է 1-2 ամիս աշխատել գրավոր պատասխանի վրա», - ասաց կառավարական հանձնաժողովի մեր աղբյուրը։
Վենետիկի հանձնաժողովի հետ երկար աշխատած մեկ այլ օրենսդիր նկատեց․ «Պարոն Բուքիքիոն կարող է շատ ցանկանալ, որ ընտրությունները շուտ տեղի ունենան, նա կարող է և մեկ շաբաթվա ընթացքում կարծիք հայտնել, բայց մեկ տարի առաջ Վենետիկը դրական կարծիք էր տվել նախկին ԸՕ-ին, իսկ, ահա, մեկ տարի հետո կտրուկ շրջադարձ է կատարում․ պե՞տք է լուրջ բացատրություն տրվի, թե ինչու։ Իսկ Վենետիկի աշխատաոճը հետևյալն է․ տալիս են ԸՕ նախագիծը մի էքսպերտի, նա 1-2 ամիս ժամկետ է խնդրում՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրելու, հետո այդ էքսպերտի կարծիքը տալիս են մեկ այլ էքսպերտի, որ այդ կարծիքի մասին իր եզրակացությունը տա և այդպես շարունակ։ Այնպես որ՝ մեկ շաբաթում չի ստացվի»։
Բոլոր դեպքերում տեղյակ ենք, որ իշխանություններն արդեն կայացրել են քաղաքական որոշում՝ ընտրություններն անցկացնել 2019-ի մարտ-ապրիլ ամիսներին»։

«Грапарак»: Выборы состоятся в марте-апреле 2019 года
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что министр юстиции Артак Зейналян достиг договоренности с генеральным секретарем Венецианской комиссии Джанни Букиккио о возможно быстром предоставлении экспертной оценки, чтобы выборы состоялись как можно раньше.
«Принципиально, Венецианская комиссия может дать свое мнение в течение одной недели, мы можем назначить срок выборов, а потом Венецианская комиссия может работать над письменным ответом 1-2 месяца», - сказал источник издания в комиссии при правительстве Армении.
Другой, работавший длительное время с Венецианской комиссией законодатель отметил: «Господин Букиккио может очень хотеть, чтобы выборы состоялись как можно раньше, может высказать мнение и в течение недели, однако, Венецианская комиссия год назад дала положительное заключение прежнему Избирательному кодексу, а сейчас, спустя год, делает резкий поворот: посему должно быть дано серьезное разъяснение, почему. Венецианская комиссия работает следующим образом: дают проект Избирательного кодекса одному эксперту, он просит 1-2 месяца, чтобы детально изучить документ, потом мнение этого эксперта передают другому эксперту, чтобы дал заключение относительно этого мнения и так далее. Посему, в течение одной недели не получится».
«Во всех случаях, нам стало известно, что власти уже приняли политическое решение о том, что выборы состоятся в марте-апреле 2019 года», - пишет газета.