Տնտեսության կառավարման բնագավառում կառավարության կողմից արվում են որոշ քայլեր, որոնք բացասական ազդեցություն կունենան բիզնեսի վրա. ՀԱԿ
14/07/2018 12:20
Հայ Ազգային կոնգրես կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշում է հետևյալը.
«Կոռուպցիայի և իշխանության չարաշահումների դեմ կառավարության պայքարը թեև դեռ գտնվում է սկզբնական փուլում, այն արդեն լուրջ փոփոխություններ է առաջացրել երկրի բարոյահոգեբանական մթնոլորտում, հույս արթնացրել մեր հանրության մեջ, որ թալանի և կեղեքման համակարգը վերջնականապես կկազմաքանդվի։ Կոռուպցիոն բացահայտումների, մարտի 1-ի ոճրագործության քննության և ավազակապետության կազմաքանդման գործում կառավարությունն ունի Կոնգրեսի աջակցությունը։
Միևնույն ժամանակ, տնտեսության կառավարման բնագավառում կառավարության կողմից արվում են որոշ քայլեր, որոնք բացասական ազդեցություն կունենան բիզնեսի վրա։ Լինելով ազատական արժեքների կրող, ազատ տնտեսական նախաձեռնությանն աջակցելու և «պրո-բիզնես» դիրքերից հանդես եկող քաղաքական ուժ, Հայ Ազգային Կոնգրեսը կառավարության ուշադրությունն է հրավիրում այդ քայլերի հետևանքների վրա և ակնկալում շտկումներ, որոնք կապահովեն ավելի բարենպաստ միջավայր բիզնեսի զարգացման համար։
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերվում է հանրային սննդի օբյեկտների շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Այդ բնագավառը արդեն երկար ժամանակ գտնվում է թռիչքաձև զարգացման մեջ, ապահովելով ռեստորանների, սրճարանների, բարերի, արագ սննդի փոքր կետերի քանակի, բազմազանության, սննդի և սպասարկման որակի աճ և լրջորեն խթանում է երիտասարդության զբաղվածության խնդրի լուծումը։
Նման վիճակը մեծապես կապված էր արտոնագրային հարկի կիրառման հետ։ Արտոնագրային հարկն իր պարզությամբ, կանխատեսելիությամբ նպաստում էր գործող օբյեկտների ընթացիկ աշխատանքին, ինչպես նաև նոր մասնակիցների մուտքին շուկա: Այն հնարավորություն էր տալիս սեփականատերերին և կառավարիչներին կենտրոնանալ բուն բիզնես պրոցեսների և հերթական պրոյեկտների վրա, իսկ հարկային ռիսկերի կանխատեսելիությունն այս ոլորտը դարձրել էր ներդրումների համար չափազանց գրավիչ:
Սույն թվականի հուլիսի 1-ից հանրային սննդի օբյեկտները Հարկային Օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում անցան շրջանառության հարկի։ Բնագավառի մասնակիցների հետ Հայ Ազգային Կոնգրեսի տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդակցությունների արդյունքում կատարված հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այդ օբյեկտների վրա էֆեկտիվ հարկային բեռը արդեն ավելացել է միջին հաշվով 2.5 անգամ, իսկ 2019թ. հունվարի 1-ից և հատկապես 2020թ. հունվարի 1-ից հետո` դրույքաչափը բարձրացնելու արդյունքում, հարկային բեռը կավելանա 4-5 անգամ: Արդյունքում թե տեղի կունենա գների աճ, որն իր հերթին սպառման կրճատման ռիսկ է պարունակում՝ այդ թվում գերակա ճանաչված տուրիզմի ոլորտում, և թե շահույթի էական կրճատումը կնվազեցնի ներդրումների ծավալը:
Հարկ ենք համարում նշել, որ հարկման համակարգի նման արմատական փոփոխությունն արվել է բավական հապճեպ, առանց ոլորտի ներկայացուցիչների հետ լայն քննարկման: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վարի կանխատեսելի հարկային քաղաքականություն, որը ենթադրում է հարկման դրույքաչափերի մեղմ և աստիճանական փոփոխություն:
Քանի որ սույն օրենսդրական փոփոխությունը ծրագրվել է նախորդ կառավարության կողմից, իսկ նոր կառավարությունն ըստ էության դեռևս խորամուխ չի եղել խնդրի մեջ, որպես ժամանակավոր և մասնակի լուծում, առաջարկում ենք, որ կառավարությունը հանդես գա օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ վերականգնելով հանրային սննդի ձեռնարկությունների մասով մինչև 2018թ. հուլիսի 1-ը գործող հարկային ռեժիմը, ներկայումս գործող 6 տոկոս դրույքաչափը կիրառել 2019 թ. հունվարի 1-ից, հանել Հարկային Օրենսգրքով նախատեսված շրջանառության հարկի շարունակական բարձրացումը 2019 և 2020 թվականների համար:
Հետագա մեկ-երկու տարվա ընթացքում անհրաժեշտ կլինի իրականացնել ոլորտի ձեռնարկությունների ընթացիկ աշխատանքների, ոլորտում ներդրումների, հարկային մուտքերի մշտադիտարկում, և այս ամենի վերլուծության արդյունքում կշռադատված որոշում ընդունել հանրային սննդի ոլորտի հարկման ռեժիմի և դրույքաչափերի վերաբերյալ»:

Правительство предпринимает некоторые шаги в сфере управления экономикой, которые окажут негативное влияние на бизнес – АНК
14/07/2018 14:16
«Армянский национальный конгресс» распространил заявление, в котором отмечается, что предпринимаемые новым правительство шаги в сфере управления экономикой могут оказать негативное влияние на бизнес.
В заявлении отмечается, что борьба правительства против коррупции и злоупотреблений, несмотря на то, что находится на начальном этапе, уже вызвала серьезные изменения в морально-психологической атмосфере, пробудила в нашем обществе надежду. АНК приветствует шаги правительства, направленные на коррупционные разоблачения и расследование событий 1 марта 2008 года.
«В то же время, в сфере управления экономикой правительством предпринимаются шаги, которые могут оказать отрицательное влияние на бизнес. Будучи носителем либеральных ценностей, политической силой, выступающей за содействие свободным экономических инициатив и с «про-бизнес» позиций, «Армянский национальный конгресс обращает внимание правительства на последствия этих шагов и ожидает корректировок, которые обеспечат более благоприятные условия для развития бизнеса.
Речь идет, в частности, о ситуации, создавшейся вокруг объектов общественного питания. Эта сфера уже длительное время находится на стадии развития, обеспечивая рост количества, многообразия, еды и качества обслуживания ресторанов, кафе, баров, малых пунктов питания и серьезно стимулирует решение вопроса занятости молодежи.
Эта ситуация во многом была связана с применением лицензионного налога. Она способствовала текущим работам действующих объектов, а также входу на рынок новых участников. Она позволяла собственникам и управляющим концентрироваться на самом бизнесе и очередных проектах, а прогнозируемость налоговых рисков сделала эту сферу чрезвычайно привлекательной.
С 1 июля текущего года объекты общественного питания в результате изменения Налогового кодекса перешли на налог с оборота. Как показывают расчеты, проведенные в результате консультации экономической комиссии АНК с участниками сферы, о эффективный налоговый груз на эти объекты уже увеличился в среднем расчете в 2,5 раза, а с 1-го января 2019 года и особенно с 1-го января 2020 года, вследствие повышения ставки, увеличится в 4-5 раз.
В результате этого произойдет рост цен, что, в свою очередь, содержит в себе и риск сокращения потребления, в том числе в признанной приоритетной сфере туризма, и существенное сокращение прибыли приведет к сокращению объема инвестиций.
Считаем необходимым отметить, что подобное коренное изменение в системе налогообложения было сделано довольно поспешно, без широкого обсуждения с представителями отрасли. Мы считаем, что Армения должна вести предсказуемую налоговую политику, что предполагает мягкое и постепенное изменение ставок налогообложения», - говорится в заявлении АНК.
«Армянский национальный конгресс» предлагает правительству выступить с законодательной инициативой для восстановления налогового режима, действующего по части объектов общественного питания до 1 июля 2018 года, применить действующую  процентную ставку в 6% с 1 января 2019 года и изъять из Налогового кодекса последовательное повышение налога на оборот в 2019 и 2020 гг.