Շվեյցարիան Rothschild Bank-ին մեղադրում է փողերի լվացման հետ կապեր ունենալու համար
Շվեյցարական իշխանությունները Rothschild Bank-ին մեղադրել են Մալայզիայի 1MDB պետական ներդրումային հիմնադրամի միջոցով փողերի լվացման հետ կապեր ունենալու համար, հայտնում է շուկայական կարգավորիչ FINMA-ի կայքը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ քննութան գլխավոր ֆիգուրանտներն են Rothschild Bank AG-ն և իր դուստր Rothschild Trust-ը:
Երկու կազմակերպություններն էլ չեն կարողացել բացատրել ակտիվների ծագումը, որոնք ստացվել են փողերի լվացման համար կասկածվող հաճախորդներից և ոչ փաստագրված մի քանի բարձր ռիսկային գործարքներից:
Մալայզիական 1MDB հիմնադրամի դեմ քրեական գործը հարուցվել է 2011 թվականին: Ղեկավարությունը կասկածվում է 4,5 միլիարդ դոլար հափշտակելու համար: Այդ գումարը նախատեսված էր պետության տնտեսական զարգացման համար:

Швейцария заподозрила Rothschild Bank в причастности к отмыванию денег
Власти Швейцарии обвинили Rothschild Bank в причастности к отмыванию денег через государственный инвестфонд Малайзии 1MDB, сообщается на сайте рыночного регулятора FINMA.
По его данным, фигурантами расследования стали головной Rothschild Bank AG и его дочка Rothschild Trust.
Обе организации не смогли объяснить происхождение активов, которые получили от подозреваемых в отмывании денег клиентов, и не задокументировали несколько высокорискованных транзакций.
Дело в отношении малайзийского фонда 1MDB ведется с 2011 года. Руководство подозревают в хищении свыше 4,5 миллиарда долларов, предназначенных для проектов экономического развития государства.