Շատ լուրջ հիմքեր պետք է ստեղծվեն Քոչարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար, ինչը մի քանի տարվա աշխատանք-ջանք-թիմ կպահանջի. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ռոբերտ Քոչարյանին մոտ կանգնած աղբյուրները տեղեկացնում են, որ նա ոչ միայն Հայաստան կգա հուլիսի 26-ին Մարտի մեկին առնչվող հարցաքննությանը մասնակցելու, այլև կփորձի «մաքրվել» Մարտի 1-ի «բեռից», և դա է պատճառը, որ ցանկացել է, որ հարցաքննությունը տեսաձայնագրվի։
Ավելին, ըստ որոշ աղբյուրների, նա Հայաստան է գալիս քաղաքականության մեջ մտնելու հեռահար նպատակով, քանի որ Ռուսաստանը ժամանակին դժգոհ էր Սերժ Սարգսյանից, դժգոհ է նաև Նիկոլ Փաշինյանից, և չի բացառվում, որ այդ տեղը Քոչարյանին հանձնելու ծրագիր ունենա։ Իսկ եթե հարցաքննությունը բոլորովին «այլ տե՞ղ տանի նրան»՝ կասկածյալի, մեղադրյալի հեռանկարով։
«Բացառեք․ նա ունի երաշխավորված անձեռնմխելիություն, որքան էլ պնդեն, որ բացարձակ անձեռնմխելիություն չկա, շատ լուրջ հիմքեր պետք է ստեղծվեն նրան անձեռնմխելիությունից զրկելու համար, ինչը մի քանի տարվա աշխատանք-ջանք-թիմ կպահանջի», - ասացին մեզ։
«Ի դեպ, մի բացառեք, որ Քոչարյանն էլ իր հերթին ներկայացնի «հանգամանքներ», որոնց արդյունքում կպահանջվի հարցաքննել թե՛ առաջին նախագահին, թե՛ վարչապետին, որոնք, ի դեպ, չունեն անձեռնմխելիություն՝ այդ ինստիտուտն աշխատում է գործող նախագահի դեպքում՝ իրենց պաշտոնից բխած գործողությունների մասով։ Այնպես որ՝ հետաքրքիր է լինելու», - ասացին մեզ։

«Грапарак»: Должны быть созданы очень серьезные основания для лишения Кочаряна неприкосновенности
Газета «Грапарак» пишет, что источники, близкие к Роберту Кочаряну, сообщают, что он не только вернется в Армению 26 июля для участия в допросе по делу 1 марта, но попытается «очиститься» от «груза» 1 марта, и в этом причина того, что захотел, чтобы допрос проходил под видео.
Более того, как передают некоторые источники, он возвращается в Армению с далеко идущей целью войти в политику, поскольку Россия была в свое время недовольна Сержем Саргсяном, недовольна также Николом Пашиняном, и не исключается, что у нее есть программа по передаче этого места Кочаряну. А если допрос поведет его «совершенно в другом направлении» – к перспективе подозреваемого, обвиняемого?
«Исключается, у него есть гарантированная неприкосновенность, сколько бы ни утверждали, что абсолютной неприкосновенности нет, должны быть созданы очень серьезные основания для его лишения неприкосновенности, что потребует усилий и работы в течение нескольких лет», - сказали нам.
«Кстати, не нужно исключать, что Кочарян в свою очередь представит «обстоятельства», вследствие которых потребуется допросить и первого президента, и премьер-министра, которые, кстати, не имеют неприкосновенности – этот институт работает в условиях действующего президента по части вытекающих из этих должностей действий. Посему будет интересно», - сказали нам.