25 տարի առաջ տեղի են ունեցել Ադրբեջանի և ԼՂՀ պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև առաջին ուղիղ բանակցությունները (Տեսանյութ)
25/07/2018 17:35
25 տարի առաջ՝ 1993 թվականի հուլիսի 28-ին, Ադրբեջանի և ԼՂՀ պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև անցկացվել են առաջին բանակցությունները: 1993 թվականի հուլիսի 23-ին Ադդամի (այժմ Աքնա) ազատագրումից հետո՝ ադրբեջանական իշխանությունները ստիպված էին ուղիղ դիմել Ստեփանակերտին՝ խնդրելով հրադադար:
Դրանից մեկ ամիս առաջ՝ հունիսի 23-ին, Հեյդար Ալիևը վերադարձավ իշխանության: Հրադադարի վերաբերյալ Ստեփանակերտին դիմելու նախաձեռնությունը պատկանում էր հենց նրան:
Վլադիմիր Կազիմիրովի՝ «Ղարաբաղին խաղաղություն» գիրքից մեջբերում.
«Հուլիսի 27-ին Բաքուն և Ստեփանակերտը փոխանակվել են ուղիղ հանդիպման մասնակիցների ցանկով և փոխադարձ երաշխիքներ են տվել իրենց կողմից վերահսկվող, Մարտակերտի շրջանում գտնվող տարածքի անվտանգության համար: Հենց այնտեղ էլ, ճանապարհի բաժանարար հատվածում, 1993 թվականի հուլիսի 28-ին, ժամը 16-ին, տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնյաների հանդիպումը: Ադրբեջանի կողմից դրան մասնակցել են պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Ս.Աբիևը, պետական նախարար Ի.Ալիևը, Ռազմագերիների և գերիների գծով պետական կոմիտեի փոխնախագահ Ի. Քյազիմովը, ԱԳՆ ներկայացուցիչ Տ.Զուլֆուգարովը և քարտուղարի կարգավիճակով՝ Ն Թալիբովը: Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացրել են պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը, արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Ա.Ղուկասյանը, ազգային անվտանգության գլխավոր վարչության նախագահ Կ.Աբրահամյանը, ներքին գործերի փոխնախարար Ա. Աղասարյանը, քարտուղար Ա.Մելիք-Շահնազարովը:
1 ժամ 20 րոպե տևած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նախորդ ռազմական գործողությունների սահմանափակումներին, Ադրբեջանի և ԼՂՀ բարձրագույն ղեկավարության հանդիպման անցկացման ժամանակացույցին, ռազմագերիների փոխանակմանը վերաբերող և այլ հարցեր: Ղարաբաղցիները ներկայացրել են համապատասխան պայմանավորվածությունների նախագծերը, սակայն ադրբեջանցիները նշել են, որ տեղում չեն ստորագրի որևէ փաստաթուղթ: Այդ ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նրանց է փոխանցել իր կողմից ստորագրված ռազմական գործողությունների սահմանափակումների երկարաձգման մասին փաստաթուղթը, որն ի վերջո Ս.Աբիևը ստորագրել է Բաքվում՝ հուլիսի 29-ի գիշերը (ըստ էության, Հեյդար Ալիևի համաձայնությունը ստանալուց հետո), այնուհետև ֆաքսով ուղղարկել Ստեփանակերտ: Դրանում պայմանավորվածությունը 7 օրով երկարաձգվում էր, որի ընթացքում երկու կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչները պետք է համաձայնության հասնեին՝ Ադրբեջանի և ԼՂՀ ղեկավարների բարձր մակարդակով հանդիպում անցկացնելու համար:
Կարևոր մանրամասներ. փաստաթուղթը կոչվում էր համաձայնագիր իսկ Ս. Աբիևի և Ս. Սարգսյանի ստորագրությունների տակ գրված էր «Ադրբեջանի անունից» և «Լեռնային Ղարաբաղի անունից»:
Մարտակերտի բանակցությունները տեղի են ունեցել առանց որևէ միջնորդության. 1992 թվականի մարտին ստեղծված Մինսկի խումբը որևէ կերպ չէր ներգրավված: Այնուամենայնիվ, ԼՂՀ պատվիրակության քարտուղար Արսեն Մալիք-Շահնազարովի կողմից «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսական ծառայության համար ռեպորտաժից հետո՝ հանդիպման մասին բոլորին է հայտնի դարձել:
Բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված հրադադարը կարճատև էր: 1993 թվականի ամռանից աշուն համաձայնեցվել է ևս մի քանի հրադադար: Մոսկվայում տեղի ունեցավ սկզբում Ա.Ղուկասյան - Ա.Ջալիլով հանդիպումը (հանդիպման ռեպորտաժը ցուցադրվել է ռուսական «Վեստի» ծրագրով), իսկ հոկտեմբերին հանդիպեցին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը: Բանակցությունների հիման վրա ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները արագորեն խախտվել են:
Հասկանալի է, որ Հեյդար Ալիևին նոր ուժեր հավաքելու և նոր գրոհներ կազմակերպելու համար ընդմիջում էր անհրաժեշտ: Այնուամենայնիվ, փաստը մնում է փաստ. 1993 թվականին Հեյդար Ալիևն ուղիղ բանակցություններ էր վարում Ստեփանակերտի հետ, որպես առարկա դիտարկելով հրադադարի ռեժիմ հաստատելը:
Պահպանվել են նաև Ալիևի ստորագրությամբ փաստաթղթեր, որոնցում որպես հակամարտության կողմ նշված է Լեռնային Ղարաբաղը, այդ թվում՝ դրանցից մեկում՝ ԼՂՀ-ը:

25 лет назад состоялись первые прямые переговоры между официальными представителями Азербайджана и НКР (Видео)
25 лет назад - 28 июля 1993 года - состоялись первые прямые переговоры между официальными представителями Азербайджана и НКР. После освобождения 23 июля 1993 года Агдама (ныне Акна), азербайджанские власти вынуждены были обратиться напрямую в Степанакерт с просьбой о перемирии.
Ровно за месяц до этого – 23 июня к власти вернулся Гейдар Алиев. Инициатива обратиться в Степанакерт с просьбой о переговорах по достижению перемирия принадлежала именно ему.
Цитата из книги Владимира Казимирова «Мир Карабаху»:
«27 июля Баку и Степанакерт обменялись списками участников прямой встречи и взаимно гарантировали безопасность на контролируемой ими территории в прифронтовой зоне у высоты 482,2 в районе Мардакерта. Именно там, у развилки дорог, в 16 часов 28 июля 1993 г. прошла встреча официальных лиц Азербайджана и Нагорного Карабаха. От АР в ней приняли участие: и.о. министра обороны С.Абиев, государственный министр И.Алиев, зампред Госкомитета по делам военнопленных и заложников И.Кязимов, представитель МИД Т.Зульфугаров и в качестве секретаря Н.Талыбов; от Нагорного Карабаха: министр обороны НКР С. Саркисян, назначенный буквально накануне министром иностранных дел НКР А. Гукасян, председатель главного управления национальной безопасности К.Абрамян, замминистра внутренних дел А.Агасарян, секретарь А.Мелик-Шахназаров.
За 1 час и 20 минут встречи были обсуждены вопросы продления прежних ограничений боевых действий, сроков проведения встречи высших руководителей АР и НК, обмена военнопленными и другие. Карабахцы представили проекты соответствующих договоренностей, но азербайджанцы сослались на то, что не уполномочены подписывать на месте какой-либо документ. Тогда С. Саркисян передал подписанный им текст соглашения о продлении ограничения военных действий, который С.Абиев все же подписал в Баку в ночь на 29 июля (видимо, по получении согласия Г.Алиева) и перебросил затем в Степанакерт по факсу. В нем продлевалась договоренность от 24 июля на 7 дней, в течение которых уполномоченные на то официальные представители обеих сторон должны были достигнуть соглашения о предстоящей встрече на высшем уровне руководителей АР и НК. Немаловажные детали: документ был назван соглашением, а под автографами С.Абиева и С.Саркисяна соответственно значилось «За Азербайджан» и «За Нагорный Карабах».
Мартакертские переговоры состоялись без какого-либо посредничества: созданная в марте 1992 года Минская группа никак не была задействована. Однако после репортажа Русской службы радио «Свобода», подготовленного секретарем делегации НКР Арсеном Малик-Шахназаровым, о встрече стало известно всем.
Достигнутое в результате переговоров перемирие было недолгим. Летом-осенью 1993 г было согласовано ещё несколько перемирий. В Москве прошли встречи сначала А. Гукасян - А. Джалилов (репортаж о ней был показан по российским «Вестям»), а в октябре состоялась секретная тогда встреча Р. Кочарян - Г. Алиев. Однако все достигнутые по результатам переговоров соглашения довольно быстро нарушались.
Понятно, что передышки были необходимы Гейдару Алиеву для накопления сил и подготовки к новому наступлению. Тем не менее факт остается фактом: в 1993 году Гейдар Алиев вел прямые переговоры со Степанакертом на предмет достижения режима прекращения огня.
Сохранились и документы за подписью Алиева, на которых в качестве стороны конфликта указан Нагорный Карабах, в том числе в одном из них – НКР.