Մադուրոն հանդես է գալիս ռազմական բնագավառում Ռուսաստանի հետ համագործակցության ընդլայնման օգտին
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հանդես է եկել ռազմական բնագավառում բարեկամական երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման օգտին, որոնց թվում նշել է Ռուսաստանը, Չինաստանը, Թուքիան և Իրանը: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է Պուերտո Կաբելիո նավահանգստում (Կարաբոբոյի հյուսիսային նահանգ)՝ ելույթ ունենալով ազգային հերոս Սիմոն Բոլիվարի ծննդյան 235-րդ և  երկրի ռազմածովային ուժերի 195-րդ տարեդարձի առթիվ կայացած զորհանդեսում, հայտնում է Ultimas Noticias պորտալը:
«Մենք կվերսկսենք համագործակցությունը Ռուսաստանի, Չինաստանի, բարեկամական երկրների՝ Թուրքիայի և Իրանի հետ, որպեսզի ամրապնդենք Վենեսուելայի ծովային եւ ստորջրյա պաշտպանությունը, հրթիռային համալիր պաշտպանությունը»,- հայտարարել է Մադուրոն: «Ամբողջ համակարգը, որը մենք սարքաբերում և տեղակայում ենք, (նպատակամիտված է այն բանին), որպեսզի մեր ծովային սահմանները երբեք չխախտվեն որևիցե արտասահմանյան ուժի կողմից»,- ընդգծել է նախագահը:

Мадуро выступает за расширение сотрудничества с Россией в военной области
Президент Венесуэлы Николас Мадуро высказался за расширение сотрудничества в военной области с дружественными странами, в числе которых назвал Россию, Китай, Турцию и Иран. Соответствующее заявление он сделал во вторник в морском порту Пуэрто-Кабельо (северный штат Карабобо), выступая на параде по случаю 235-й годовщины со дня рождения национального героя Симона Боливара и 195-й годовщины ВМС страны, сообщил портал Ultimas Noticias.
"Мы возобновим сотрудничество с Россией, Китаем, с дружественными странами, с Турцией и Ираном, чтобы укрепить морскую и подводную оборону, комплексную ракетную оборону Венесуэлы" - заявил Мадуро.
"Вся система, которую мы настраиваем и устанавливаем, [нацелена на то], чтобы наши морские границы никогда не были нарушены какими-либо иностранными силами", - подчеркнул президент.